05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11 tel./faks 22 779 26 94 e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

09-411 Biała, Siecień 134 tel. 24 231 12 73 e-mail: ludwikryncarz@wp.pl

05-500 Piaseczno, ul. Główna 48, Żabieniec tel./ fax. 22 754 51 00 e-mail: chojnowskipark@parkiotwock.pl

26-670 Pionki, ul. Radomska 7 tel./fax.(48) 612 34 41 e-mail: kozienickipark@parkiotwock.pl

05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11 tel./faks 22 779 26 94 e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

07-130 Łochów, Kaliska 93 tel./fax.(25) 644 13 71 e-mail: npk@parkiotwock.pl

DSC07783
IMG_20170714_131236-EFFECTS
DSC01103aa
Otwarte krajobrazy Bagno Całowanie
20200811_120135
20200811_121154
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
7mWP7egh__gXUkZkBPvLJj8E6FYU4uDVvvSjkxGSVYPFhIvEwQ2ylkB6y4AHJ_nL_7y28oJ9WW_5YdG8y5gMLZ5ZJZnyQciyoTGps46z8rOSHqAeJynqY9LAYF_M26dyU35bjCVHdMg=w1255-h943-no
Image901
SONY DSC
zając BPK
zimorodek2
DSC_0521
DSC_2520
IMG_20160715_120942
DSC04969
SONY DSC
motyl
Makolągwa (samiec)
Dzięcioł duży (młody osobnik)
Pliszka żółta (samiec)
Tracz nurogęś - Mergus merganser - samica z młodymi
Pliszka siwa (samiec)
previous arrow
next arrow
Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Mazowiecki Park Krajobrazowy otrzymał dofinasowanie

Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka zgodnie z umową nr 011-PP – 2022 – 0 z dnia 03.08.2022 r. o powierzenie grantu  dotyczącego projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 otrzymał dofinansowanie na kwotę 399 017,00 zł.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Bagno Całowanie wciąga i pociąga

W niedzielę  7 sierpnia 2022 r. odbyły się warsztaty integracyjno – edukacyjne na Bagnie Całowanie pn. „Cudze chwalicie swego nie znacie? Pokochaj swoją okolicę” w ramach projektu realizowanego przez grupę nieformalną „Razem możemy więcej”.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Mazowiecki Park Krajobrazowy poleca się na wakacje!

Połowa szkolnych wakacji już za nami, ale jest też dobra wiadomość – druga połowa jeszcze przed!

Wielu z turystów nie trzeba specjalnie zapraszać na wakacyjne wędrówki szlakami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Są ich stałymi bywalcami i często odwiedzają nasz Ośrodek edukacyjny podczas niedzielnych, wakacyjnych dyżurów.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Kurs przewodnika po Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Zapraszamy wszystkich, których pasjonuje przyroda, na kurs przewodnika po Mazowieckim Parku Krajobrazowym!
Start: 16.09.2022 r.

Szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej: http://www.wop-pttk.pl/kurs-przewodnika-po-mazowieckim…
Zdobyte umiejętności i wiedza pozwolą Wam rozwijać swoje zainteresowania!

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Akcja „Koleją do natury” już ruszyła

Celem akcji jest promocja aktywnego spędzania czasu wolnego w otoczeniu terenów zielonych województwa mazowieckiego i zachęcania do korzystania z ekologicznego środka transportu jakim jest kolej. Do akcji włączyły się parki wchodzące w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych tj.: Mazowiecki, Brudzeński, Nadbużański, Chojnowski oraz Kozienicki Park Krajobrazowy.

W ramach akcji od czerwca do grudnia na monitorach pociągów kolei mazowieckich wyświetlane będą spoty reklamowe zachęcające pasażerów do odwiedzania ciekawych przyrodniczo miejsc w poszczególnych parkach krajobrazowych.

Spot  reklamowy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego można będzie zobaczyć  już w czerwcu w dniach: 13,14,15,21,23,28, i 30.

 

Organizatorem Akcji promocyjnej jest Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a Partnerem Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych z siedzibą w Otwocku.

Linki do informacji o współpracy:

https://www.mazowieckie.com.pl/pl/koleja-do-natury-mazowiecki-zespol-parkow-krajobrazowych

https://www.mazowieckie.com.pl/pl/na-wakacje-ruszamy-koleja-do-natury

Zapraszamy do skorzystania z oferty wakacyjnej „ Bilet Turysty”. Bilet  posiada 10-dniowy termin ważności, licząc od daty wydania lub daty wskazanej przez podróżnego. Do biletu wydawany jest karnet, na którym należy dokonać legalizacji rozpoczęcia podróży każdego z trzech dni ważności biletu.

Cena biletu jest zryczałtowana, niezależna od odległości taryfowej i wynosi 75,00 zł. Z oferty Bilet Turysty można skorzystać od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r.

Szczegóły oferty znajdą Państwo na stronie https://turysta.mazowieckie.com.pl/#site.

Z ofertą handlową Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” można zapoznać się na stronie internetowej  https://www.mazowieckie.com.pl/pl/kategoria/oferty#site

Mamy nadzieję, że projekt „Koleją do natury” ułatwi i umili Państwu podróżowanie po Mazowszu oraz odkrywanie piękna i różnorodności naszego regionu.

Koleją do Natury plakat

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji 35 – lecia Mazowieckiego Parku Krajobrazowego

W pierwszą sobotę czerwca spotkaliśmy się przy Ośrodku edukacyjnym „Baza Torfy” z miłośnikami dwóch kółek i ścieżek Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka. Połączyliśmy te dwie pasje w zorganizowanym przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie oraz Powiat Otwocki, Rodzinnym Rajdzie Rowerowym z okazji 35 rocznicy utworzenia Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Uczestników przywitał Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Pan Sylwester Chołast.

Następnie uczestnicy (ok. 50 osób) w obecności  pracowników MZPK wyruszyli na szlak. Pierwszym punktem był Kirkut w Anielinie, następnie Pomnik przyrody – Sosna „Bożenna”, po czym, ścieżkami leśnymi, wyruszyliśmy w stronę Bunkrów. Po drodze pracownik Parku przedstawił krótką charakterystykę lasów otwockich. Po dotarciu do „Dąbrowieckiej Góry” każdy uczestnik mógł zwiedzić– schrony obserwacyjne hitlerowskiej linii obronnej. Ostatnim punktem rajdu był Ośrodek edukacyjny „Bazy Torfy” w Karczewie, gdzie czekały grillowane kiełbaski i udka kurczaka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i sponsorowi pieczywa –  Piekarni Soplicowo. W planach jest powtórzenie Rajdu w przyszłym roku. Serdecznie zapraszamy!

Działania związane z ochroną przyrody, walorów krajobrazowych, wartości historycznych i kulturowych oraz działalnością edukacyjną prowadzoną na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych zostały wsparte finansowo przez Powiat Otwocki.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Dni Puszczy w „Bazie Torfy” już za nami

W sobotę 21 maja 2022 roku odbyło się spotkanie  dotyczące „Ochrony przyrody w Lasach Garwolińsko-Otwockich” w ramach cyklu wydarzeń Dni Puszczy organizowanych przez Stowarzyszenie Puszcza Mazowiecka we współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych.

W części referatowej mogliśmy dowiedzieć się jak dzisiaj wygląda ochrona przyrody na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowemu dzięki wykładowi wygłoszonemu przez zastępcę dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Pana Roberta Belinę, który był również przewodnikiem po Ośrodku edukacyjnym „Baza Torfy” oraz podczas spaceru do rezerwatu przyrody „Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego”.

Dr Piotr Szkołut asystent w Katedrze Kształtowania i Projektowania Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił argumenty – Dlaczego warto włączyć w granice parku krajobrazowego całą Puszcze Osiecką.

Młodzież mogła rozwinąć swoje plastyczne talenty w trakcie warsztatów, a drzewa zaprezentowały nam swoje talenty plastyczne.

Zdjęcia z Dni Puszczy zorganizowanych w „Bazie Torfy” przez Stowarzyszenie Puszcza Mazowiecka udziałem MZPK oraz nadleśnictw Celestynów i Garwolin.

Autor zdjęć Bartek Zaranek.

logo-ue.png

logo-bip-2.png

Treść | Menu | Przyciski