05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11 tel./faks 22 779 26 94 e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

09-411 Biała, Siecień 134 tel. 24 231 12 73 e-mail: ludwikryncarz@wp.pl

05-500 Piaseczno, ul. Instytutowa 10, Żabieniec tel./ fax. 22 754 51 00 e-mail: chojnowskipark@parkiotwock.pl

26-670 Pionki, ul. Radomska 7 tel./fax.(48) 612 34 41 e-mail: kozienickipark@parkiotwock.pl

05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11 tel./faks 22 779 26 94 e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

07-130 Łochów, Kaliska 93 tel./fax.(25) 644 13 71 e-mail: npk@parkiotwock.pl

DSC07783
IMG_20170714_131236-EFFECTS
DSC01103aa
Otwarte krajobrazy Bagno Całowanie
20200811_121154
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Image901
SONY DSC
zając BPK
zimorodek2
DSC_0521
DSC_2520
IMG_20160715_120942
DSC04969
SONY DSC
motyl
Makolągwa (samiec)
Dzięcioł duży (młody osobnik)
Pliszka żółta (samiec)
Tracz nurogęś - Mergus merganser - samica z młodymi
Pliszka siwa (samiec)
bocianek2
previous arrow
next arrow
Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Sprzątanie świata w MPK

W piątek 15 września 2023 r., przy współpracy z Urzędem Miasta Otwocka po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję „Sprzątanie Świata- Polska 2023”.

Wzięli w niej udział uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 2 i 12 w Otwocku oraz Szkoły Podstawowej nr 147 w Warszawie.

Wydarzenie to rozpoczęło się od sprzątania odpadów z lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a następnie grupy sprzątające udały się do Ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” na zakończenie akcji oraz wspólne ognisko. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał nagrody książkowe za udział w wydarzeniu.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie podczas tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”!

 

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK Konkursy MZPK

Konkurs MPK „Poznajemy przyrodę i kulturę swojego regionu”

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych ogłasza coroczny konkurs, promujący Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka „Poznajemy przyrodę i kulturę swojego regionu”.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK Imprezy MPK

XVII BIEG SZLAKAMI MAZOWIECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Zapraszamy na XVII Bieg Karczewski Szlakami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który odbędzie się w sobotę 23 września 2023 r.

Start i meta: Ośrodek Edukacyjny / Baza Torfy/ – Karczew ul. Torfy 2

DYSTANS:

– 5 km kategoria OPEN Kobiet / Mężczyzn

– 10 km kategoria OPEN Kobiet i Mężczyzn

– 100 m dzieci  w  wieku 3-6 lat – 2020/19/18/17

– 250 m   dzieci w  wieku 7-9 lat   – 2016/2015/2014

Do pobrania:

Regulamin biegu

 

 

Kategorie
Aktualności KPK Aktualności MPK Aktualności MZPK Aktualności NPK

AKCJA SZCZEPIENIA LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii  informuje, że w dniach 09 – 20 września 2023 r. przeprowadzona zostanie akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Warsztaty „Toperki Nocą” już za nami

5 sierpnia  na terenie Ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” w Karczewie odbyła się impreza „Toperki Nocą”. Było to wydarzenie zorganizowane dzięki współpracy Stowarzyszenia „Puszcza Mazowiecka” z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych przy wsparciu Powiatu Otwockiego.

Pierwszym punktem programu był spacer prowadzony przez Matyldę Poszwald-Gajewską, która jako przewodnik PTTK po Mazowieckim Parku Krajobrazowym zaznajomiła uczestników z urokami okolicznych lasów. Następnie licznie przybyli goście mogli, już na terenie ośrodka, zrelaksować się przy ognisku, by następnie mieć siłę na zbijanie budek dla nietoperzy oraz spacer z chiropterologiem profesorem Grzegorzem Lesińskim oraz Przemysławem Skrzypcem-Nowakiem.

Mimo wciąż krążącego deszczu udało się także rozstawić specjalne siatki do odłowu nietoperzy, dzięki czemu można było przyjrzeć się z bliska wspaniałemu stworzeniu, jakim jest nietoperz.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=J6cykPxonG4

Reportaż z tego wydarzenia będzie można obejrzeć najbliższą sobotę w programie „Czysta Polska: na antenie stacji Polsat News.

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK

Mazowiecki Park Krajobrazowy na MAZOpikniku w Garwolinie

Garwolin był kolejnym miastem, w którym Samorząd Województwa Mazowieckiego zorganizował plenerowe wydarzenie dla okolicznych mieszkańców. Wśród licznych wystawców znalazły się stanowiska prezentujące rękodzieło, garncarstwo,  regionalne potrawy, stoiska z diagnostyką lekarską,  nauką pierwszej pomocy, czy warsztatami eko i zero waste – las w słoiku, malowanie toreb, robienie mydełek.  Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych zawsze chętnie bierze udział w podobnych akcjach, docierając w ten sposób do osób, które szukają miejsc aktywnego wypoczynku poza miastem. Dzięki mapom
i folderom, które można dostać na każdym stoisku Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych,  turyści zdobywają nowe informacje i poznają ciekawe miejsca. Tak było i tym razem. Mimo złej pogody i intensywnych opadów deszczu zaraz na początku pikniku, nie zabrakło osób zainteresowanych ofertą mazowieckich parków. Dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszyła się dotykowa zgadywanka, przyrodnicze układanki i pluszowe śpiewające ptaki. Za wzięcie udziału w zabawach na stoisku każde dziecko dostawało drobny, przyrodniczy upominek. Dodatkową atrakcję stanowił borsuk, który dyskretnie wyłaniał się spod stołu jak z nory. Dla licznych odwiedzających był to pierwszy kontakt z tym zwierzęciem. Ciekawostką stoiska były także eksponaty jeża i jerzyka. Tego sympatycznego ssaka i pożytecznego ptaka każdy z zainteresowaniem oglądał dowiadując się przy okazji o trybie ich życia.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko za zainteresowanie tematyką przyrodniczą i życzymy udanych wycieczek terenowych.

 

Kategorie
Aktualności MPK Aktualności MZPK Zwierzęta MPK

Traszki w zbiornikach wodnych Mazowieckiego Parku Krajobrazowego

W dniu 2 sierpnia 2023 r. w ramach działań kompensacyjnych finansowanych przez firmę Warbud SA, do oczek wodnych zlokalizowanych na terenie Zagórza, wpuszczono traszki grzebieniaste. Traszki zostały wyhodowane z pobranych wcześniej larw w laboratorium Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.  Nadzór merytoryczny nad zadaniem sprawował dr Krzysztof Klimaszewski. W kontrolowanych warunkach nastąpił wylęg i rozwój larw do momentu przeobrażenia. Dzięki rozwojowi w sztucznych warunkach zostały zminimalizowane straty spowodowane zagrożeniami występującymi w naturze (drapieżnictwo, skażenia wód, szybkie wysychanie zbiorników uniemożliwiające przeobrażenie się traszek). Podczas wypuszczania obecni byli Sylwester Chołast – Dyrektor MZPK, Robert Belina – Wicedyrektor MZPK, Dr Krzysztof Klimaszewski – Katedra Biologii Środowiska Zwierząt SGGW oraz studenci. Najistotniejszą kwestią w ochronie traszki grzebieniastej jest ochrona jej siedlisk. Obszary wodno-błotne to miejsca rozrodu wielu innych gatunków płazów, a chroniąc takie miejsca chronimy również cały zespół występujących tam roślin i zwierząt.

logo-ue.png

logo-bip-2.png

Treść | Menu | Przyciski