Czynna ochrona gągoła krzykliwego i tracza nurogęsi w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym
Na obszarze Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych potwierdzone jest występowanie gągoła (Bucephala clangula) i nurogęsi (Mergus merganser). Oba gatunki występują na terenie wszystkich pięciu parków, wchodzących w jego skład.
Przez teren Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego przepływają 3 duże rzeki (Bug, Narew i Liwiec), a wodę gromadzą ich liczne starorzecza. Dlatego też oba gatunki są dość liczne.
Gągoł i nurogęś najczęściej zakładają swoje gniazda w naturalnych dziuplach lub dziuplach wykutych przez dzięcioła czarnego, związane są zatem ze starodrzewami rosnącymi w dolinach rzek i jezior. Z powodu zanikania takich właśnie drzewostanów populacja gatunków jest zagrożona i wymaga czynnej ochrony poprzez wywieszanie budek lęgowych. Na obszarach wszystkich parków występują potencjalne miejsca gniazdowania obu gatunków: pozostałości łęgów wierzbowych i topolowych, stare drzewostany w sąsiedztwie zbiorników wodnych i cieków.
Zadanie polegało na zawieszeniu budek lęgowych typu E na terenie pięciu parków krajobrazowych w Województwie Mazowieckim. W ramach zadania po zawieszeniu budek planowane są kontrole ich pod kątem ich ilościowego i gatunkowego zasiedlenia.
Zespół ds. NPK przystąpił do programu „Czynnej ochrona gągoła (Bucephala clangula) i nurogęsi (Mergus merganser) w mazowieckich parkach krajobrazowych”. Wkład własny przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w wysokości 12 500 zł, a pozyskane środki finansowe z WFOŚiGW to 37 500 zł. Zgodę na powieszenie budek wydało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Dębem i Sokołowie Podlaskim.
W ramach środków pozyskanych z WFOŚiGW w Warszawie wykonano i rozwieszono 127 budek lęgowych. W kolejnych latach, w ramach działań własnych MZPK jego pracownicy przeprowadzą kontrolę ich zasiedlenia w ciągu pięciu miesięcy w sezonie lęgowym (od marca do końca lipca).
Realizacja zadania przyniesie wymierne korzyści w odniesieniu do aktualnego stanu populacji gągoła i nurogęsi poprzez zwiększenie sukcesu lęgowego ptaków oraz wpłynie na znaczny wzrost liczby ptaków, a przez to na różnorodność biologiczną danych obszarów. Poprzez te działania zostanie utrzymana w ekosystemie równowaga biologiczna.