Rośliny chronione w Chojnowskim Parku Krajobrazowym
W Chojnowskim Parku Krajobrazowym stwierdzono występowanie roślin objętych ścisłą oraz częściową ochroną gatunkową, związanych z siedliskami typowo leśnymi, jak i łąkowymi, jak również roślin z czerwonej listy flory Polski.
Wśród lasów i borów do najciekawszych florystycznie należą grądy oraz olsy i łęgi.
Napotkać tu możemy orlika pospolitego Aquilegia vulgaris, lilię złotogłów Lilium martagon, gruszyczkę średnią Pyrola media czy miodownik melisowaty Melittis melyssophyllum.
Lasy liściaste i mieszane upodobały sobie także storczyki: kruszczyk szerokolistny Epipactis helleborine, listera jajowata Listera ovata i gnieźnik leśny Neottia nidus-avis.
W Parku znajduje się izolowane stanowisko wiciokrzewu pomorskiego Lonicera periclymenum – rośliny typowo porastającej wybrzeża, w Polsce występującej na północy i zachodzie kraju, w pozostałej części kraju rzadkiej. Wiciokrzew zobaczyć można w rezerwacie „Biele Chojnowskie”, spacerując ścieżką przyrodniczą „Gonna Sosna”. Nie ma pewności co do naturalności stanowiska, być może wiciokrzew jest pochodzenia antropogenicznego.
Z mchów w Parku znajdziemy stanowiska rokietnika pospolitego Pleurozium schreberi, a z widłaków widłaka goździstego Lycopodium clavatum i jałowcowatego Lycopodium annotinum. W borach sosnowych z łatwością natkniemy się na bielistkę siwą Leucobryum glaucum i płonnika pospolitego Plytrichium commune.
Najcenniejsze zbiorowisko łąkowe w Parku – obszar Natura 2000 Łąki Soleckie – pochwalić się może występowaniem goździka pysznego Dianthus superbus, centurii pospolitej Centaurium erythraea oraz czosnku kątowatego Allium angulosum.
Spośród ciekawych roślin warto wymienić także kąkol polny – niegdyś pospolity chwast zbożowy, a obecnie zamieszczony na czerwonej liście gatunków roślin w związku z nowoczesnym skuteczniejszym czyszczeniem nasion z „chwastów”, intensywnym nawożeniem oraz stosowaniem herbicydów.
W lesie bagiennym spotkać możemy bagno zwyczajne Rhododendron tomentosum.
Zaś na wodach Parku grzybienie białe Nymphea alba oraz salwinię pływającą Salvinia natans.
Spośród roślin chronionych, w Parku oraz na jego obrzeżach, najłatwiej jest spotkać porastające murawy, suche i piaszczyste okrajki oraz nieużytki, kocanki piaskowe Helichrysum arenarium. Niestety, wiele z tych terenów ruderalnych planowana jest pod zabudowę dla rozrastającej się bazy noclegowej stolicy. W ostatnim czasie stwierdziliśmy także okaz lilii bulwkowatej Lilium bulbiferum, która jednak jest tutaj poza naturalnym zasięgiem występowania i prawdopodobnie ma pochodzenie antropogeniczne.
Fot. Archiwum MZPK.
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.