Zima w Kozienickim Parku Krajobrazowym
W Kozienickim Parku Krajobrazowym zima w pełni. Tempo życia w przyrodzie zdecydowanie zwolniło. W świecie roślin trwa zimowy sen.
Na niektórych wcześnie kwitnących drzewach, jak olcha, brzoza czy leszczyna na nadejście wiosny czekają zamknięte w pąkach maleńkie bazie. Na gałęziach drzew i krzewów oraz pozostałościach roślin zielnych widać nasiona, którymi chętnie żywią się ptaki. W sen zimowy zapadły owady. Zimują najczęściej w glebie w postaci jaj, larw, poczwarek lub imago (owad dorosły). Śpią nietoperze, jeże i borsuki, a po lesie buszują lisy, kuny, tchórze, łasice i inne drapieżniki. Watahy dzików szukające żołędzi oraz zimujących larw i poczwarek owadów, a także smakowitych korzonków zostawiają pod drzewami płaty zrytej gleby i ściółki. Odarte z kory młode sosenki, ślady siekaczy na korze świerka i okorowane drewno sosnowe świadczą o żerowaniu jeleni, które w ten sposób zdobywają garbniki, wapń i fosfor, a także sole mineralne potrzebne do budowy poroża i kośćca oraz zachowania równowagi biochemicznej organizmu.
Zima stwarza człowiekowi doskonałe warunki do ciekawych spotkań z przyrodą. W tym czasie możemy na leśnej drodze spotkać wiele zwierząt. Jeśli nie zaobserwujemy ich bezpośrednio, to na pewno natkniemy się na ślady ich aktywności. Dodatkowo wędrówki w mroźnym i rześkim powietrzu idealnie hartują organizm.
Serdecznie zapraszamy na zimowe wycieczki po lasach Puszczy Kozienickiej, która o tej porze roku ma niepowtarzalny urok.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/nowy folder 3{/gallery}