Zapraszamy do liczenia ptaków zimujących wokół nas! – otwarte wycieczki w NPK
Zimowa pora może budzić skojarzenia z cichym światem przyrody skrytym pod białą kołderką śnieżnego puchu. Uważny przyrodnik nie pozwoli jednak uśpić zmysłu obserwacji – na pewno nie na darmo! Warto poszukiwać świadectw przemian natury, śladów bytności zwierząt, pamiątek po minionych porach roku i znaków przyszłych metamorfoz. Szczególnie zachęcamy do obserwacji ptaków!
Zapraszamy na otwarte wycieczki przyrodnicze w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2013 r.!
2. Trenujemy podpatrywanie ptaków z użyciem lornetek na Rynku w Pułtusku
Po raz kolejny Nadbużański Park Krajobrazowy włącza się w koordynowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków akcję Zimowego Ptakoliczenia. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na ptaki zimujące w parkach i ogrodach. Tą chłodna porą wiele ptaków szuka schronienia w pobliżu ludzkich siedzib – mają tu większą szansę znaleźć pożywienie, sprzyja im też mniejsza liczba drapieżników. Często przemieszczają się całymi stadkami.
Dobrym miejscem zimowych obserwacji są ogrody, gdzie na drzewach i krzewach zostały owoce. Każdy z nas może osobiście zaprosić ptaki tuż pod swoje okno – przygotowując dla nich pożywne i świeże smakołyki w karmniku. Należy jednak pamiętać, że jest to także zadanie odpowiedzialne – jeśli rozpoczynamy dokarmianie należy kontynuować je do ustąpienia mrozów i śniegu. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie jest pożywienie i po krytycznych, mroźnych nocach właśnie tam lecą w pierwszej kolejności – jeśli nie znajdą pokarmu, może mieć to zgubne konsekwencje.
3. Sikora modra zmierza do karmnika.
Zapraszamy na wycieczki!
Te i inne ptasie opowieści przytoczą nam przewodnicy na Zimowym Ptakoliczeniu. Szczegółów akcji oraz listy organizowanych wycieczek warto szukać na stronie OTOP otop.org.pl.
Nadbużański PK zaprasza na dwie przyrodnicze wyprawy w ramach tej akcji: w sobotę 26 stycznia o godz. 9:00 w Łochowie (zbiórka pod biurem Zespołu ds. NPK, ul. Wyszkowska 28) oraz w niedzielę 27 stycznia o godz. 11:30 w Pułtusku (zbiórka koło fontanny przy Rynku). Wycieczki w zależności od warunków pogodowych będą trwały 1-2 godz.
Zachęcamy organizatorów Ptakoliczenia z innych punktów NPK do przesyłania informacji o swoich wycieczkach (edukacja.npk (at) gmail.com). Zapraszamy również szkoły do zamawiania podobnych przyrodniczych spacerów oraz warsztatów o ptakach w dni nauki szkolnej.
Zapraszamy na ptasie spotkania!
Zapraszamy na otwarte spotkanie na temat ptaków zimujących w pobliżu ludzi! Pierwsze z nich odbędzie się 16 stycznia o godz. 17:00 w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela, ul. Słowackiego 6. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych – wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.
4. Jeden z najpiekniej ubarwionych gości karmnika – grubodziób.
Łabędź niemy – Ptak Zimy2013
Corocznie w ramach Zimowego Ptakoliczenia wybrany gatunek zyskuje szczególna uwagę obserwatorów jako Ptak Zimy. W 2013 roku będzie to łabędź niemy – często spotykany na niezamarzających koło osiedli jeziorach i rzekach.
5. Łabędzie licznie zimują na niezamarzniętej Narwi w Pułtusku.
Zbiorniki wodne są popularnym miejscem dokarmiania ptaków. Warto jednak zwrócić uwagę, że poza zimą ptaki doskonale radzą sobie bez naszej pomocy. Dokarmianie w inne pory roku może im wręcz zaszkodzić. Szczególnie dotyczy to właśnie łabędzi – które są ptakami wędrownymi i powinny spędzać zimę w cieplejszych krajach. Zachęcone dokarmianiem zostają jednak w Polsce. Często mróz odstrasza dokarmiających i ptaki zostają same – głodne, dodatkowo narażone na przymarznięcie. Wyjątkowym przystosowaniem łabędzi jest umiejętność pozostawania dorosłych osobników bez pokarmu przez 4 tygodnie. Siedzą wtedy nieruchomo, by oszczędzać energię zgromadzoną w postaci grubej warstwy tłuszczu. Chleb nie wystarcza by uzupełniać ich siły, a dodatkowo może powodować choroby układu pokarmowego. Jeśli chcemy pomóc łabędziom – podawajmy im pokrojone warzywa i zboża. Pieczywo mogą zjadać kaczki – przygotujmy je jednak – niech będzie niezepsute i pokrojone w kostkę – łatwiejsze do zjadania i nie prowokujące do zużywających energię walk o duże kawałki.
Bądźmy przyjaciółmi ptaków – mądrze im pomagając i poznając je w czasie obserwacji przez cały rok!
[nw]