XII POWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W SŁUBICACH pod hasłem „Las całkiem blisko nas”
8 maja 2011 Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych uczestniczył w obchodach XII Powiatowego Dnia Ziemi w Słubicach. Organizatorami festynu ekologicznego był Starosta Płocki i Wójt Gminy Słubice, natomiast patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w intencji Ziemi w kościele p. w. św. Marcina w Słubicach. Następnie mieszkańcy Gminy Słubice oraz goście zgromadzili się na placu przy szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Słubicach, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie powiatowego Dnia Ziemi. Jak co roku przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych posadzili drzewa w Alei Dnia Ziemi. Do atrakcji prezentowanych na scenie należały m.in.: występ zespołów artystycznych, koncert laureatów VII Powiatowego Konkursu Piosenki Ekologicznej, prezentacja wielokulturowej przeszłości
gmin: Bodzanów i Słubice w ramach programu pn. „Dwa brzegi. Trochę jak sąsiedzi”.
Podczas festynu uczestnicy mieli możliwość zasmakowania potraw ekologicznych oraz wyrobów pszczelarskich jak również zaczerpnąć informacji z zakresu ekologii i rolnictwa. Brudzeński Park Krajobrazowy przygotował na swoim stoisku przede wszystkim atrakcje dla najmłodszych. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyli w zabawach ekologicznych prowadzonych przez pracowników MZPK. Uczestnicy mieli okazje wykazać się wiedzą i sprytem m.in. podczas układania puzzli przyrodniczych lub biorąc udział w konkursie „Gdzie mieszka dane zwierzę”. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyło sie samodzielne wykonywanie świec z węzy pszczelej. Wszystkie dzieci biorące udział konkursach zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Również dorośli odwiedzający nasze stoisko otrzymali ulotki informacyjne MZPK, a pracownicy chętnie odpowiadali na pytania.
Spotkanie dostarczyło najmłodszym wiele radości. Mamy nadzieję, że XII już festyn ekologiczny w Słubicach przyczynił się również do wzrostu poziomu świadomości ekologicznej zarówno dzieci jak i dorosłych.