Wstępne badania chiropterologiczne na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
W nocy 07 lipca 2006 r. przeprowadzono kolejne już odłowy nietoperzy w ChPK. Przed zmierzchem na leśnych drogach w okolicy wsi Pęchery rozstawiono dwie sieci do odłowu. Nietoperze dzięki zdolności echolokacji zwykle omijają wszelkie przeszkody, jednak na stałych trasach przelotów są mniej ostrożne i często „lecą na pamięć”. Ustawione w poprzek dróg sieci pozwalają chiropterologom schwytać te na ogół trudne do złapania zwierzęta.
Pobieranie próbki u mroczka późnego:
Celem odłowów było ustalenie składu gatunkowego, struktury płciowej i stanu zdrowotnego nietoperzy w ChPK. Dr Grzegorz Lesinski z SGGW i OTON określił podstawowe parametry nietoperzy, dodatkowo mroczki późne były sprawdzane pod kątem nosicielstwa wirusa wścieklizny.
Gacek brunatny:
Schwytano 5 osobników nietoperzy reprezentujących 2 gatunki :
- mroczek późny (Eptesicus serotinus ) – 3
- gacek brunatny (Plecotus auritus) – 2
Obserwowano także 5 polujących borowców wielkich (Nyctalus noctua)
Krótka charakterystyka rzędu nietoperzy
Nietoperze są oryginalną, a przy tym mało znaną grupą zwierząt. Są jedynymi ssakami zdolnymi do aktywnego lotu, co w połączeniu z innymi osobliwościami ich biologii sprawiło, że wyłoniła się swoista dziedzina wiedzy traktująca wyłącznie o nich, zwana chiropterologią. Nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy rzędu – Chiroptera (co oznacza „rękoskrzydłe”). Zdolność aktywnego lotu, zawdzięczają temu, że ich kończyny przednie są przekształcone w skrzydła. Błona lotna jest rozpięta na wydłużonych kościach przedramienia, dłoni i palców, a nawet nóg i ogona. Aktywne nocą lub o zmierzchu. posiadają nadzwyczaj dobrze rozwinięty zmysł słuchu. W orientacji przestrzennej posługują się rodzajem echolokacji. Zamieszkują wszystkie kontynenty, prócz Antarktydy. Żyjące w strefie klimatu umiarkowanego zapadają w sen zimowy bądź wędrują na południe. Rozróżnia się ok. 1000 gatunków. Dzielą się na dwa podrzędy: owocożerne – wielkie i owadożerne – małe. W Polsce spotyka się ok. 20 gatunków tych oryginalnych ssaków, należących do tego drugiego podrzędu. Do najbardziej pospolitych należą: nocek duży, borowiec wielki i mroczek posrebrzany.
W nocy z 18 na 19 i z 23 na 24 sierpnia w ChPK, w ololicy wsi Nowinki oraz rezerwatu Chojnów przeprowadzono odłowy nietoperzy. Uczestniczyli w nich pracownicy Zarządu Parków pod fachową opieką dr Grzegorza Lesińskiego z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.
Wyjmowanie złowionego w sieć nietoperza:
Odłowy przeprowadzano używając specjalnej siatki gwarantującej bezpieczeństwo chwytanym zwierzętom. Ich celem było określenie składu gatunkowego, struktury płciowej oraz stanu zdrowotnego przedstawicieli miejscowej chiropterofauny. Po złowieniu dokonano pomiarów długości i wagi oraz określono płeć i wiek.
Złowiono 10 osobników nietoperzy reprezentujących 2 gatunki :
– mopek (Barbastella barbastellus)
– mroczek późny (Eptesicus serotinus)
Pomiar wagi nietoperza:
Pomiar długości ciała nietoperza: