Wizyta w Niemczech
W dniach 23-25 października 2012 Naturpark Dahme-Heideseen w Brandenburgii odwiedziła nasza trzyosobowa delegacja w skład, której wchodzili: Pan Andrzej Daniluk- Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Pan Sylwester Chołast – Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Pan Robert Belina – Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Wizyta miała na celu zacieśnienie nawiązanej w 2011 roku współpracy pomiędzy parkami krajobrazowymi Województwa Mazowieckiego, a parkami krajobrazowymi Brandenburgii. W trakcie pobytu zapoznaliśmy sie z funkcjonowaniem i organizacją parków krajobrazowych w Niemczech, a także z interesującymi walorami przyrodniczymi, obiektami historycznymi oraz współpracą między różnymi instytucjami w parku Dahme-Heideseen. Obszar parku znajduje sie w odległości ok. 50 km na południowy-wschód od Berlina (podobnie jak nasze parki Mazowiecki i Chojnowski) i obejmuje piękne lasy dębowo-sosnowe położone wśród jezior, kanałów, rzek, łąk i wydm polodowcowych. Pierwszego dnia zwiedziliśmy: zamek w Storkow i znajdujące się w nim wystawy przyrodniczą i historyczną, jedną z największych wydm śródlądowych w Europie, łąkę z charakterystyczną roślinnością słonolubną (solniska), maleńki domek mieszkalny sprzed 200 laty oraz ciekawostkę; wykorzystanie bawołów indyjskich do odchwaszczania i odkrzaczania łąk. Drugiego dnia pobytu zobaczyliśmy: nowoczesną, ekologiczna mleczarnię w Münchehofe wytwarzającą bioprodukty z mleka, siedzibę parku Dahme-Heideseen znajdującą się w starej szkole w miejscowości Prieros, byłą kolonię kormoranów zlikwidowaną przez szopy pracze, przetestowaliśmy rowery ze wspomaganiem akumulatorowym i oceniliśmy ich przydatność do polskich warunków (ciekawa forma turystyki, gdyby nie cena 20 euro za dzień wypożyczenia roweru). Oglądaliśmy panoramę parku z metalowej wieży widokowej, zapoznając się z jej konstrukcją. Pokazano nam również ogromne stada dzikich gęsi, żerujących na okolicznych polach w liczbie kilku tysięcy sztuk. Do jednego z takich stad udało nam się podejść na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.
Ostatniego dnia pobytu odbyliśmy patrol wodny łódką po Jeziorze Leśnika oraz dokonaliśmy wizji leśnego rezerwatu przyrody Dubrow z potężnymi dębami w których żyją: kozioróg dębosz i jelonek rogacz. Na końcu zapoznaliśmy sie z funkcjonowaniem leśnego ośrodka edukacyjnego lasów landowych Brandenburgii.
Nasza wizyta pozwoliła nam zapoznać się z doświadczeniami i dobrymi praktykami naszych sąsiadów i dostarczyła kilku pomysłów do wykorzystania w naszej działalności. Uznaliśmy razem potrzebę dalszych kontaktów i zacieśnienia współpracy poprzez realizację wspólnych projektów. Parki nasze łączy, bowiem podobne położenie blisko stolic naszych krajów oraz podobne problemy z ekspansją turystyczną i budowlaną.