Wielkie sprzątanie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – edycja 2012 – sprawozdanie
Informujemy, że zakończyliśmy tegoroczną edycję sprzątania Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, które odbywa się na mocy porozumienia podpisanego z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie (czytaj o porozumieniu). W roku bieżącym teren parku i otuliny sprzątało ośmiu osadzonych. Łącznie z terenu gmin: Góra Kalwaria, Konstancin – Jeziorna i Prażmów zebraliśmy około trzynastu kontenerów śmieci, co możliwe było tylko dzięki zaangażowaniu samych sprzątających, za co serdecznie im dziękujemy. Głęboko wierzymy również, iż praca tego typu jest ważnym elementem resocjalizacyjnym.
W dniu 16 kwietnia 2012 r. sprzątanie rozpoczęliśmy od obszaru sieci Natura 2000 jakim są Łąki Soleckie (mapa), które położone są na terenie gminy Góra Kalwaria (czytaj o Łąkach Soleckich). Całkowita powierzchnia tego terenu to 222,1 hektara. Sprzątaniem objęliśmy zachodnią część tego obszaru, położoną blisko drogi nr 79, w pobliżu stawów. Niestety okazało się, że miejscami o największym zaśmieceniu były rowy melioracyjne przepływające przez łąki. Zadanie było utrudnione z powodu wysokiego poziomu wód, wywołanych opadami deszczu. Z tego terenu codziennie zebraliśmy jeden kontener śmieci, co odpowiada mniej więcej 7 m3. Sprzątanie Łąk Soleckich trwało do 19 kwietnia, co łącznie dało ok. 28 m3 odpadów. W piątek 20 kwietnia przenieśliśmy się w pobliże szkoły i kościoła w Baniosze, gdzie w lesie znajdowało się około 14 m3 nieczystości – dwa kontenery. Serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi Zielińskiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy Góra Kalwaria za sfinansowanie wywozu nieczystości.
Łąki Soleckie – sprzątamy „do ostatniego papierka”
Sprzątanie Łąk Soleckich
Łąki Soleckie zajmują obszar ok 222 ha – nie zawsze do kontenera było blisko
Poświęcenie sprzątających było ponadprzeciętne
Śmiecie były bardzo różne
W rowach melioracyjnych nieczystości było bardzo dużo
Łąki Soleckie – pełny kontener
Łąki Soleckie mogą być również wspaniałym miejscem dla miłośników samolotów, które lądują na Okęciu
W dniu 23 kwietnia 2012 r. rozpoczęliśmy sprzątanie rezerwatu przyrody „Skarpa Oborska”, który znajduje się na terenie gminy Konstancin – Jeziorna (czytaj o rezerwacie). Z rezerwatu usunęliśmy łącznie około 14 m3 nieczystości o niewielkich rozmiarach, jak również ok. 10 m3 tzw. śmieci wielkogabarytowych typu: opony, okna, telewizory, lodówki, itp. W dniu 25 kwietna przenieśliśmy się do lasu przy cmentarzu w Słomczynie – Cieciszewie, skąd wynieśliśmy dwa kontenery śmieci – 14 m3. Wywóz nieczystości został opłacony z funduszy gminy Konstancin – Jeziorna, za co dziękujemy Panu Kazimierzowi Jańczukowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Konstancin – Jeziorna.
Wynoszenie pełnych worków śmieci z rezerwatu „Skarpa Oborska”
Śmiecie na terenie rezerwatu „Skarpa Oborska”
Z rezerwatu wynosiliśmy także opony
„Patrząc z zewnątrz” nikt nie przypuszczał co kryje się w rezerwacie
Widok w Słomczynie – Cieciszewie zaskoczył nas wszystkich
W pewnym momencie ciężkie worki trzeba było wysoko podrzucić
Dwa ostanie dni, tj. 26 i 27 kwietnia poświęciliśmy na uprzątnięcie nieczystości znajdujących się na terenie gminy Prażmów. Z terenu lasów i łąk, położonych pomiędzy miejscowościami Prażmów i Wilcza Wólka łącznie usunęliśmy 14 m3 odpadów, które znajdowały się m.in. przy malowniczej ścieżce rowerowej „Dolina Jeziorki”. Wywóz śmieci został sfinansowany przez gminę Prażmów, za co pragniemy podziękować Panu Grzegorzowi Pruszczykowi – Wójtowi Gminy Prażmów.
W Gminie Prażmów również śmieci nie zabrakło – niestety
Zapełniamy kolejny kontener w Gminie Prażmów
Śmiecie, śmiecie i jeszcze raz śmiecie (Gmina Prażmów)
Spotkaliśmy również zaskrońca – niektórzy po raz pierwszy w życiu
Kolejne akcje sprzątania Chojnowskiego Parku Krajobrazowego odbędą się w roku 2013. Prosimy wszystkich o przesyłanie informacji na temat zauważonych na terenie Parku dzikich wysypisk lub wskazanie terenów najbardziej zanieczyszczonych. Informacje można przekazywać e-mailowo na adres: chojnowskipark@parkiotwock.pl.
Tegoroczną akcję wsparli: