W oczekiwaniu na bociana….
W roku 2014 przypada kolejny VII spis gniazd bociana białego. Z tej okazji w szkołach odbyły się prelekcje na temat tego ptaka w Polsce. Podsumowaniem tego programu była 2-dniowa wycieczka ornitologiczna. Kontynuujemy ten program ornitologiczny angażując kolejne grupy wiekowe (młodzież i dorosłych). Prezentacje multimedialne z aktywizującą dyskusją to propozycja dla młodzieży szkolnej. Dla wszystkich chętnych zorganizowano 2 terenowe wycieczki z wykwalifikowanym ornitologiem. Warsztaty terenowe umożliwiają bezpośredni kontakt z przyrodą, budzą wrażliwość uczestników na piękno natury i pozwalają zaobserwować zmiany zachodzące w środowisku pod wpływem działalności człowieka.
Chcemy umożliwić ciekawe i aktywizujące podglądanie przyrody, które zbuduje pozytywne przeżycia i emocje zachęcające do ponownego odwiedzania atrakcyjnych obszarów NPK. W tym celu zostały zakupione lornetki, lunety i statywy. Umożliwiają one obserwowanie ptaków ze stabilnym obrazem nawet z dużych odległości. Pozwalają także na wybranie obserwowanego obiektu przez przewodników i zaprezentowanie go całej grupie. Statywy umożliwią stabilne posługiwanie się lunetami, wygodne ich nakierowywanie na obserwowany obiekt, dostosowywanie ułożenia do wzrostu użytkownika – zarówno dzieci jaki dorosłych.
Sprzęt ten będzie wykorzystywany także w trakcie zajęć edukacyjnych dla szkół oraz w kolejnych akcjach i programach obejmujących wszystkie grupy wiekowe. Ze względu na rozległy obszar NPK i dużą liczbę placówek oświatowych na jego terenie liczba zakupionego sprzętu umożliwi zwiększenie i uatrakcyjnienie działalności edukacji ekologicznej – jednej z ważniejszych funkcji pełnionych przez parki krajobrazowe.
Organizator zapewnił bezpłatny dojazd autokarem na miejsca obserwacji – co umożliwiło szybkie przemieszczanie się na kolejne, atrakcyjne przyrodniczo punkty w danej okolicy oraz zachęci do udziału rodziny z dziećmi i osoby starsze.
.
.
Uczestnicy wycieczki mogli porównywać zaobserwowane ptaki i nauczyć się korzystać z wysokiej jakości przewodnika do ich oznaczania: „Przewodnik Collinsa. Ptaki”. Aby ułatwić przewodnikom prezentację tych gatunków został zakupiony tablet wraz z ilustrowaną encyklopedią ptaków oraz płytą z głosami ptaków, który pozwoli pokazać szczegóły wyglądu oraz odtworzyć głosy ptaków.
Wybór miejsc obserwacji pozwolił na udział mieszkańców różnych części NPK. Pułtusk to miasto najbardziej wysunięte na zachód. Sterdyń to część środkowo-wschodnia Parku. Liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli zwiększać liczbę tego typu programów i wycieczek w kolejne ciekawe przyrodniczo miejsca. To wszystko dzięki promocji tego regionu i możliwości używania dobrej jakości sprzętu.
.
Na koniec wycieczki podsumowano ten mroźny lecz ciekawy dzień przy ognisku.
Program edukacyjny pn.: ”W oczekiwaniu na bociana – ptasie wędrówki, obserwacje” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 23 700,00 zł