Uroczyste otwarcie ścieżki przyrodniczo-leśnej „Nad Pacynką”
Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła gościom zebranym w Lesie Rajeckim na uroczystości otwarcia ścieżki przyrodniczo – leśnej „Nad Pacynką”.
Po odegraniu hejnału przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom pan Jacek Jerzy Karaśkiewicz, który przywitał wszystkich przybyłych gości. Następnie pan Sylwester Chołast, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych w swoim wystąpieniu zwrócił min. uwagę na korzyści płynące ze wzajemnej współpracy z samorządem przy tworzeniu takich miejsc jak ścieżka „Nad Pacynką”.
Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko pan Piotr Leśnowolski zaznaczył, że inwestowanie w rozwój infrastruktury turystycznej i edukacyjnej jest ważnym elementem w działalności gminy. Natomiast o historii powstania i realizacji projektu opowiedziała Beata Waluś, kierownik Zespołu d/s Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Nastepnym punktem uroczystości było przecięcie girlandy w którym uczestniczyła pani Bogusława Sołśnia, dyrektor Wydziału Zamiejscowego WFOŚiGW w Radomiu. Po przecięciu girlandy wszyscy goście wyruszyli na czterokilometrową trasę ścieżki.
Zadanie „Rewitalizacja ścieżki dydaktycznej Nad Pacynką w Kozienickim Parku Krajobrazowym” zostało zrealizowane przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Nadleśnictwa Radom oraz samorządu Gminy Jedlnia – Letnisko.
Ścieżka dydaktyczna usytuowana jest w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, w kompleksie leśnym zwanym Lasem Rajeckim leżącym na skraju malowniczej doliny rzeki Pacynki. Miejsce to jest łatwo dostępne, ponieważ leży w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 737. Niewielka odległość od miasta Radom powoduje, że wiele osób wykorzystuje ten teren do celów rekreacyjnych. Dzięki rewitalizacji ścieżki dydaktycznej spacer po Lesie Rajeckim będzie można połączyć z poznawaniem występujących tu cennych siedlisk przyrodniczych (łęgu nadrzecznego, olsu, grądu, zbiorowisk szuwarowych i ziołorośli) oraz żyjących tu roślin i zwierząt.
http://radioplus.com.pl/region/nowe-miejsce-dla-turystow-23977
Serdecznie zapraszamy do spacerów po ścieżce „Nad Pacynką”, życzymy wielu ciekawych obserwacji i przemyśleń.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/21.06.2017{/gallery}