To już 20 lat… – jubileusz Nadbużańskiego PK
Wszystko zaczęło się w dniu 30 września 1993 roku, gdy Wojewoda Siedlecki podpisał rozporządzenie nr 36/93 powołujące Nadbużański Park Krajobrazowy na terenie ówczesnego województwa siedleckiego (obecny powiat węgrowski, sokołowski i wołomiński w gminie Jadów). Przypadające w tym roku obchody jubileuszu 20-lecia istnienia największego w Województwie Mazowieckim parku krajobrazowego obfitowały w wiele wydarzeń, w tym: zimowe ptakoliczenie, otwarte przyrodnicze spacery i spotkania, wycieczki ornitologiczne, ferie w bibliotece, obchody dnia ziemi, 3-dniowy rajd rowerowy, wyjazdy plenerowe oraz wydanie okolicznościowego folderu.
Podsumowaniem jubileuszowych obchodów była ogólnopolska konferencja popularnonaukowa „20 lat Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego”.
Dzień I
W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście, reprezentujący między innymi urzędy, samorządy miast i gmin leżących na obszarze Parku (starostwo powiatowe węgrowskie i ostrowskie), administrację Lasów Państwowych (przedstawiciele Nadleśnictw Łochów, Sokołów i Rudka), Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, placówki oświatowe, uczelnie wyższe – Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy w Siedlcach, Pułtuską gazetę powiatową Pułtusk 24. Do udziału w konferencji zostali również zaproszeni przedstawiciele instytucji i organizacji, z którymi Nadbużański Park Krajobrazowy na co dzień współpracuje oraz pracownicy parków krajobrazowych funkcjonujących w różnych częściach województwa mazowieckiego.
Pracownicy Zespołu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego przygotowali podziękowania i upominki, którymi obdarowane zostały osoby szczególnie aktywnie działające na rzecz ochrony nadbużańskiej przyrody. Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych osobiście wręczał podziękowania i sam został obdarowany.
Konferencja odbyła się w Łochowie, w dniach 16 i 17 października, w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej. Obecność przybyłych gości świadczyła o tym, że działalność Parku jest dostrzegana w różnych środowiskach społecznych. Padło wiele miłych słów, wręczono wiele prezentów.
Pomysłodawca utworzenia NPK Pan Lechosław Herz i jeden z pierwszych dyrektorów Pan Zbigniew Kaszuba opowiadali o jego początkach.
W części referatowej konferencji przedstawiony został rys historyczny Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, a następnie omówiono zagadnienia przyrodnicze (ochronę bierną oraz czynną roślin, zwierząt) i kulturowe. Całość uświetniła diaporama ukazująca piękno nadbużańskiego krajobrazu autorstwa Artura Tabora „Bug pejzaż nostalgiczny”.
Dzień II
Sesję terenową drugiego dnia konferencji wypełniło poznawanie krajobrazów i walorów przyrodniczych doliny Bugu i Liwca.
Uczestnicy konferencji zwiedzali Pałacyk Paderewskiego w Kaliskach, słuchali wykładu w Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. Wędrowali brzegiem Bugu słuchając wykładu ornitologicznego. Brali czynny udział w referacie pracownika Lasów Państwowych na terenie rezerwatu Jegiel. Wycieczka zakończyła się w ośrodku hodowli zwierzyny w Kamionnej, gdzie Nadleśnictwo Łochów realizuje program reintrodukcji kuropatwy.
[md
Konferencja 20 lat Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 17 500,00 zł