Sympozjum entomologiczne na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego
W dniach 7 i 8 września 2012 r. Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego uczestniczył w XXXII Sympozjum Sekcji Koleopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, które odbywało się w Pionkach na temat: „Zagrożenia i ochrona leśnej koleopterofauny”.
Była to dla nas niecodzienna okazja do poszerzenia wiedzy o świecie chrząszczy i problemach ich ochrony. Mogliśmy uczyć się od samych mistrzów, ponieważ w sympozjum wzięli udział czołowi polscy koleopterolodzy m. in. pracownicy naukowi. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie, Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz pracowni naukowo-badawczej Świętokrzyskiego i Kampinoskiego Parku Narodowego. W piątek wysłuchaliśmy wielu bardzo ciekawych referatów i dyskusji.
W sobotę wzięliśmy udział w wycieczce terenowej po Kozienickim Parku Krajobrazowym.
Jej efektem było m.in. znalezienie nowego stanowiska pachnicy dębowej (Osmoderma eremita) i tęgosza rdzawego (Elater ferrugineus). Obecność obu gatunków chrząszczy stwierdzono w starej lipie rosnącej obok Izby Dydaktyczno – Muzealnej, która pełni funkcję ośrodka edukacji ekologicznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Pachnica dębowa podlega w Polsce prawnej ochronie gatunkowej. Umieszczona jest także w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej oraz na czerwonej liście IUCN i polskiej czerwonej liście w kategorii VU (gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie).
Tęgosz rdzawy to rzadki gatunek sprężyka, silnie związany ze starymi dziuplastymi drzewami liściastymi. W Polsce objęty jest ochroną gatunkową i umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt Bezkręgowych.