Sowy w MPK
Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego od 2010 roku prowadzone są badania dotyczące poznania stanu sów. Są to ptaki drapieżne, długowieczne i silnie osiadłe, zajmujące terytorium na całe życie. Z reguły nie budują gniazd – zamieszkują dziuple, strychy budynków lub zagospodarowują gniazda innych ptaków. Lęg przeważnie jeden w roku, jaja składają w odstępach 1-3 dniowych, a młode wykluwają się asynchronicznie. U piskląt występuje zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika. Liczebność jest zależna od ilości pokarmu – szczególnie gryzoni. Sowy są gatunkami szczególnie nękanymi przez inne ptaki.
Na terenie naszego kraju występuje 11 gatunków sów z czego 10 to gatunki lęgowe. Ochrona prawna sów w naszym kraju ustanowiona jest dwoma regulacjami, tj. ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. Wszystkie gatunki sów występujące na terytorium naszego kraju objęte są ochroną ścisłą, co oznacza, że podlegają one całorocznej ochronie w każdym z etapów swojego życia. W związku z powyższym nadrzędnym celem zadania jest poznanie stanu ilościowego oraz jakościowego sów występujących na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Badania prowadzone są w kilku etapach:
– Wabienie sów głosem (głównie w ciągu nocy),
– Dzienne objazdy i obserwacje terenowe,
– Rozmowy z mieszkańcami i pracownikami lasów Państwowych w sprawie potencjalnych miejsc występowania sów,
– Wieszanie budek i koszy wiklinowych które z powodzeniem mogą zastąpić naturalne miejsca lęgowe.
Na tej podstawie określono występowanie 5 gatunków sów w Mazowieckim Parku Krajobrazowym są to:
- Puszczyk (Strix aluco) – gniazdujący,
- Uszatka zwyczajna (Asio otus) – gniazdujący,
- Pójdźka (Athene noctua) – gniazdujący,
- Płomykówka (Tyto alba) – gniazdujący,
- Uszatka błotna (Asio flammeus) – na przelotach.
Pracownicy Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych świadomi istnienia wielu jeszcze nie odkrytych miejsc występowania sów na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców Parku o wszelkie informacje na ten temat pod numerem telefonu (22) 779 26 94 wew. 106.