Służba nie drużba
W sobotę 29. kwietnia o godz. 8.30 rozdzwoniły się telefony pionkowskich służb mundurowych z prośbą o szybką interwencję w sprawie bobra, który utknął pod samochodem i blokuje ruch na głównej ulicy miasta. Podobna sytuacja miła miejsce we wtorek 2. maja rano. Kolejny zabłąkany bóbr trafił na prywatną posesję w miejscowości Anielin, gdzie ugryzł psa i przestraszył mieszkańców. W wyniku profesjonalnych działań miejscowych strażaków i policjantów zwierzęta szybko odłowiono.
W obu przypadkach o pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca do wypuszczenia dzikich zwierząt poproszona została Służba Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Owocna (mimo długiego weekendu) współpraca służb mundurowych pozwoliła na sprawne przewiezienie przerażonych zwierzaków do zbiorników wodnych, z dala od siedzib ludzkich w głębi ostępów leśnych.
Zwykle bobry żerują w pasie około 20 metrów od cieku wodnego, ale podczas nocnych aktywności ruszają na badanie sąsiednich terenów. W ciągu nocy potrafią przepłynąć dystans nawet i 20 kilometrów. Wiosną, kiedy rodzą się młode bobry, osobniki trzyletnie stopniowo rozluźniają kontakt z rodziną i ruszają w podróż – często na znaczne odległości – w poszukiwaniu dogodnych terenów i potencjalnych partnerów życiowych. Być może osobniki, które trafiły zbyt blisko ludzi rozglądały się właśnie za nowym terytorium.
Bobry to bardzo interesujące i pożyteczne zwierzęta mimo, że ich działalność w środowisku przyrodniczym często stoi w sprzeczności z interesami człowieka. Aktywność bobrów prowadzi do renaturyzacji sztucznie uregulowanych cieków wodnych oraz do zwiększania różnorodności przyrodniczej w całym zespole ekosystemów. Tworzone przez bobry zbiorniki wodne sprzyjają rozwojowi planktonu roślinnego i zwierzęcego. Nagromadzenie materii organicznej oraz spowolnienie przepływu wód sprzyjają pomnażaniu bezkręgowców wodnych, takich jak jętki, chruściki czy muchówki. Te z kolei stanowią pożywienie dla różnorodnych ryb, płazów, gadów i ptaków. Obfitość ryb sprawia, że środowisko życia bobra jest bardzo chętnie zasiedlane i odwiedzane przez wydrę, norkę, czaplę siwą, bociana czarnego i inne rybożerne gatunki zwierząt. Obecność wysepek, martwych drzew i innych naturalnie powstałych schronień, tworzy korzystne warunki gniazdowania dla wielu gatunków ptaków. Rozlewiska są chętnie odwiedzane przez łosie, jelenie i dziki. Trudno dostępne ekosystemy stawów bobrowych zapewniają osłonę i pokarm licznym populacjom drobnych ssaków.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/nowy folder 5{/gallery}