Rykowisko – misterium jesiennej przyrody w Kozienickim Parku Krajobrazowym
Przełom września i października to w Polsce czas godów jeleni europejskich. To niezwykłe, przyrodnicze zjawisko, które rozpoczyna się tuż przed zachodem słońca, a kończy o świcie można obserwować również w lasach Puszczy Kozienickiej.
fot. S.Wąsik
Przez całą noc potężne głosy byków rozlegają się echem po okolicy. Rykowisko jeleni szlachetnych jest jednym z piękniejszych spektakli przyrody, który obserwatorom dostarcza ekscytujących doznań. Ciemny, chłodny las wypełniony intensywnym zapachem dzikiego zwierza i basowym rykiem krążących w pobliżu jeleni oraz zasnute poduchami mgły śródleśne łąki, oświetlone blaskiem wschodzącego słońca na długo pozostają w pamięci.
Jeśli chcesz tego doświadczyć musisz pamiętać o kilku zasadach.
- Teren przebywania byków poznaj wcześniej i wybierz miejsce do obserwacji.
- W upatrzonym miejscu pojaw się co najmniej godzinę przed świtem
- Poruszaj się bardzo cicho, unikaj czajenia się w szeleszczących trawach i krzewach, nie wykonuj gwałtownych ruchów.
- Jelenie w ferworze zalotów stają się mniej czujne. Jeśli skradasz się, wykorzystaj momenty, gdy byki ryczą.
- Uważaj na kierunek wiatru! Nie pozwól, by jelenie cię zwęszyły.
- Podchodzenie jeleni to prawdziwa sztuka! Wymaga ogromnej wiedzy, sprytu i doświadczenia. Najlepiej przyczaj się i poczekaj, aż zwierzęta same do ciebie przyjdą.
- Zapomnij o podchodzeniu łań! Są zbyt czujne. Jeśli jedna cię zauważy – czmychną wszystkie.
- Obserwuj jelenie tylko w miejscach, do których wstęp jest dozwolony. Chęć przeżycia tego widowiska nie usprawiedliwia wchodzenia w ostoje zwierzyny bądź do rezerwatów przyrody poza wyznaczonymi ścieżkami.
- Nie płosz zwierząt i nie zakłócaj rykowiska.
- Pamiętaj – rykowisko to okres godowy jeleni i niestety szczyt sezonu polowań. Zadbaj o własne bezpieczeństwo – załóż kamizelkę odblaskową.
W czasie rykowiska samce stają się mniej czujne niż zwykle i stają się łatwym celem dla myśliwych, którzy preferują byki dostarczające atrakcyjnego trofeum – a więc osobniki o najlepszych genach. Polowania w tym czasie działają odwrotnie do doboru naturalnego. Z przyrodniczego punktu widzenia jest to w najwyższym stopniu szkodliwe, ponieważ w populacji jeleni utrwala słabsze, mniej atrakcyjne dla myśliwych genotypy.