Pomagamy płazom w Mazowieckim Parku Krajobrazowym
Po raz kolejny Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW oraz pomocy studentów z Koła Naukowego Ochrony Środowiska SGGW, pomógł płazom realizując zadanie pn. „Czynna ochrona traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Cz. Łaszka”.
Jak co roku, na wiosnę, z naturalnych zbiorników wodnych zostały pobrane, wraz z towarzyszącymi im roślinami, jaja płazów, które następnie przeniesiono do akwariów
z wodą znajdujących się w siedzibie MZPK oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Przechowywano tam jaja w odpowiednich warunkach, szczególnie temperaturowych, aby mogły wylęgnąć się z nich larwy w przypadku traszki i kijanki w przypadku kumaka. Kiedy pojawiły się pierwsze malutkie osobniki, zaczęto podawać im pokarm pochodzący z macierzystych zbiorników. Po podrośnięciu larw karmiono je większym pokarmem – dafniami, larwami komarów, ochotkami. Rozdzielono je także na kilkanaście akwariów, by zminimalizować powszechne szczególnie u traszek zjawisko kanibalizmu. Tuż przed przeobrażeniem i po nim podawano płazom dodatkowo rureczniki.
Traszki są gotowe do wypuszczenia w chwili zaniknięcia skrzeli zewnętrznych – stają się wtedy zdolne do oddychania powietrzem atmosferycznym, a kumaki tuż po przeobrażeniu. Płazy wypuszczono w tych samych miejscach, skąd wiosną pobierano jaja. Ostatecznie wypuszczono 133 osobniki traszki grzebieniastej i 34 osobniki kumaka nizinnego.
Dzięki tym działaniom, które MZPK podejmuje z wielkim zaangażowaniem, udaje się utrzymać stan populacji traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego, występujących na terenie MZPK. Hodowla płazów w laboratoriach pozwala ograniczyć i tak dużą śmiertelność, zarówno na poziomie zarodków, jak i na poziomie stadium larwalnego, kiedy to płazy są najbardziej narażone na niekorzystne warunki środowiskowe oraz presję drapieżników (ryby, larwy ważek i chrząszczy), także ze strony osobników własnego gatunku.
Ponadto w czasie masowych wiosennych wędrówek płazów do zbiorników wodnych rozstawiono płotki z siatki wzdłuż dróg o największym natężeniu ruchu. Płazy nie miały możliwości wchodzenia na jezdnię, a wędrując wzdłuż płotków wpadały do wkopanych w ziemię pojemników, z których regularnie zostawały wyjmowane i przenoszone do zbiorników wodnych, w których odbywały gody. Dzięki temu zmniejszyła się ich śmiertelność na drogach przebiegających przez teren MZPK.
„Czynna ochrona traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Cz. Łaszka dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 5.500,00 zł”