Piknik geologiczny
W niedzielę 30 września 2012 roku na terenie Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się już po raz piąty Piknik Geologicznyw ramach XVI Festiwalu Nauki. Impreza zorganizowana została głównie z myślą o dzieciach, które pasjonują się budową ziemi oraz surowcami mineralnymi. Na młodych odkrywców czekało bardzo wiele atrakcji. Uczestnicy mogli samodzielnie wykonać skalne malowidła na marmurze oraz zapoznać się z właściwościami bursztynu bałtyckiego.
Na stoisku „Surowce naturalne” można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pozyskiwania i wykorzystywania torfu. Zaprezentowane również zostały narzędzia służące do jego wykopywania. W sposób przystępny przekazywano dzieciom wiedzę o ogromnym znaczeniu w naszym życiu codziennym surowców wydobywanych spod ziemi. Uczestnicy mogli zobaczyć w jaki sposób przebiega destylacja ropy naftowej. Największym zainteresowaniem cieszyły się cogodzinne prezentacje wybuchu wulkanu, zbudowanego specjalnie na tę okazję przez studentów Wydziału Geologii.
W Laboratorium Młodego Geologa dzieci samodzielnie mogły stworzyć m.in. sztuczne kryształy.
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych również uczestniczył w Pikniku. Nasze stoisko pod nazwą Przyroda Okiem Geologa-Mazowieckie Parki Krajobrazowe cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzieci z wielkim zapałem układały puzzle prezentujące zwierzęta i rośliny występujące na terenie Parku. Każdy uczestnik mógł pozyskać informacje na temat walorów przyrodniczych i edukacyjnych MPK.
Na naszym stoisku można było zaopatrzyć się w broszury, foldery i książki dotyczące ochrony przyrody. Cieszymy się, iż mogliśmy uczestniczyć w Pikniku, dzięki któremu najmłodsi dowiedzieli się wielu mądrych rzeczy i być może rozbudziliśmy w nich ciekawość do odkrywania tajemnic naszej przyrody.