Owady wokół nas – pożyteczne zapylacze
Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów zorganizowanych przez Kozienicki Park Krajobrazowy było zapoznanie lokalnej społeczności z owadami zapylającymi, z ich znaczeniem w środowisku oraz dlaczego warto dbać o owady zapylające.
Znaczna większość roślin w naszych szerokościach geograficznych to rośliny owadopylne. Współpraca między zapylaczami a roślinami jest przykładem najbardziej rozwiniętej symbiozy organizmów, które nie mogą istnieć bez siebie.
Często myśląc o owadach w ogrodzie, pierwszym skojarzeniem są szkodniki. Jednak nie wszystkie owady to szkodniki, wręcz przeciwnie, większość gatunków jest pożyteczna.
Niestety w wyniku silnej chemizacji naszych upraw nastąpił znaczny spadek pożytecznych owadów zapylających. A przecież bez zapylenia nie powstaną nasiona i owoce, wtedy na nic się zdadzą środki ochrony. Zmniejsza się również liczba naturalnych miejsc dla rozwoju tych owadów. Aby przywrócić równowagę chociaż w naszym najbliższym środowisku możemy i powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych możemy wymienić owady z rodziny pszczołowatych – pszczołę miodną, trzmiele oraz z rodziny miesiarkowatych murarkę ogrodową.
Podczas warsztatów Pan dr hab. Zbigniew Kołtowski, kierownik Pracowni Zapylania Roślin, Instytutu Ogrodnictwa, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiadał min. o:
1. Roli pszczół w gospodarce człowieka
2. Znaczeniu owadów zapylających w zapylaniu entomofilnych roślin uprawnych
3. Dziko żyjących owadach zapylających
4. Owadach na kwiatach i ich efektywności w zapylaniu
5. Zagrożeniach środowiskowych dla owadów zapylających
6. Bioróżnorodności roślin pokarmowych – być albo nie być dla owadów
Każdy z uczestników warsztatów otrzymał folder o owadach i domek dla trzmieli do umieszczenia we własnym ogrodzie.
Mamy nadzieję, że informacje i materiały zdobyte na warsztatach przyczynią się do uważniejszego przyjrzenia się latającym wokół nas owadom i budowy miejsc przyjaznych dla rozwoju owadów zapylających.
Dziękujemy zarządowi Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Zgoda” w Pionkach za udostępnienie sali na warsztaty dla działkowców oraz Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach za udostępnienie sali na warsztaty dla nauczycieli.
Warsztaty odbyły się w ramach zadania „Owady wokół nas – pożyteczne zapylacze, program edukacyjny na rzecz poprawy bioróżnorodności w Kozienickim Parku Krajobrazowym” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 12 728,00 zł.
warsztaty dla działkowców
warsztaty dla nauczycieli
każdy z uczestników na zakończenie otrzymał dyplom