Ornitolodzy w Julinie
W dniu 8 sierpnia 2021 r. siedzibę Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego odwiedziła grupa 35 ornitologów i przyrodników z Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.
Na początku zwiedzających zaintrygował kamień pamiątkowy poświęcony Odnowicielom Rzeczpospolitej Polskiej: Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Józefowi Piłsudskiemu, Maciejowi Ratajowi i Wincentemu Witosowi. W sposób szczególny zainteresowała wycieczkowiczów sala muzealna poświęcona Helenie i Ignacemu Janowi Paderewskim mieszcząca się w pałacu. Siedziba Zespołu znajduje się bowiem w budynku zakupionym w 1920 roku wraz z przyległym majątkiem przez Helenę Paderewską i przeznaczonym przez fundatorkę na Dom dla Dziewcząt i Szkołę Wyższą Hodowli Drobiu w Julinie.
W okresie II wojny światowej w budynku julińskiej szkoły zorganizowano szpital polowy dla żołnierzy Armii Krajowej. W latach 1944 – 1945 uruchomiono tu Zakłady Dziecięce dla sierot, a następnie Państwowy Dom Dziecka funkcjonujący ostatecznie pod nazwą Dom Dziecka „Julin” w Kaliskach.
Budynek ten, zwany zwyczajowo Pałacem Paderewskich, wraz z kompleksem leśnym o powierzchni ponad 14 hektarów jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego i określony jako obszar ochrony konserwatorskiej zespołu willowego „Julin”. Budynek wraz z przyległym terenem zakupiło Województwo Mazowieckie od Powiatu Węgrowskiego i przekazało w 2018 roku w użyczenie Mazowieckiemu Zespołowi Parków Krajobrazowych z przeznaczeniem na siedzibę Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z przejęciem w użytkowanie aktywnie przystąpiono do rozbudowy, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania pałacu na budynek edukacyjny z zakwaterowaniem zbiorowym oraz częścią administracyjno – biurową. Celem głównym tych prac było spełnienie wymogów przeciwpożarowych i sanitarnych oraz przystosowanie obiektu dla potrzeb przyjmowania grup młodzieży do 49 osób jednorazowo w ramach tzw. „zielonej szkoły”.
Zważywszy na działalność fundatorki, pracownicy Parku kultywują pamięć o Helenie i Ignacym Janie Paderewskich oraz funkcjonującej zgodnie z jej życzeniem szkole. Dla ich upamiętnienia otwarto w budynku i udostępniono do zwiedzania salę muzealną poświęconą Helenie i Ignacemu Janowi Paderewskim. Działalność społeczna i charytatywna Pani Heleny oraz rola edukacyjna utworzonej przez nią szkoły wzbudziły bardzo duże zainteresowanie zwiedzających. Pytań było bez końca …. Końcowym etapem spotkania był spacer nad Liwiec.
{gallery}aktualnosci/nadbuzanski-park/10.08.2021{/gallery}