Lipcowa przyroda w Mazowieckim Parku Krajobrazowym
Nazwa lipiec nieodzownie kojarzy nam się z lipą drobnolistną, która kwitnie właśnie w tym miesiącu, a jej kwiaty wydzielają silny, charakterystyczny zapach.
Gdy staniemy w jej pobliżu, naszą uwagę zwróci głośne bzyczenie, które zawdzięczamy niezliczonej rzeszy owadów uwijających się wokół miododajnych kwiatów lipy.
Większość ptaków już ucichła i ta błoga, senna atmosfera, tylko z rzadka zakłócana jest przez śpiewy jeszcze kilku gatunków.
Na leśnej wycieczce w Mazowieckim Parku możemy cieszyć się bogactwem owoców: jagód, a właściwie czarnych borówek, malin i poziomek, a także pierwszymi grzybami.
Większość łąk jest już po pierwszych sianokosach i spod krótko skoszonych roślin tylko teraz widać przyziemną warstwę mchów, która nadaje krajobrazowi monotonną żółto- zieloną barwę. Szybko jednak zakwitną nowe, barwne kwiaty, które zwabiają różnorodne motyle m.in. czerwończyka nieparka i polowca szachownicę.
Wnikliwszy obserwator natury zobaczy misternie utkane sieci pająka tygrzyka paskowanego, który swą nazwę zawdzięcza swoistemu ubarwieniu odwłoka przypominającego pasy tygrysa.
Na torfowiskach kwitnie w tym czasie wiele roślin.
W zbiornikach wodnych obserwujemy kijanki i narybek, a na jej powierzchni możemy podziwiać przepiękne hydrofity: żółte grążele i grzybienie białe zwane nenufarami lub lilią wodną.
Ciepłe wieczory dają niepowtarzalną okazję do obserwacji licznych w tym czasie nocnych motyli i nietoperzy.
Natura w lipcu harmonijnie współgra z jego upalnymi, leniwymi dniami i ciepłymi nocami.
Wakacyjny mazowiecki las zaprasza nas do aktywnego wypoczynku na szlakach pieszych i rowerowych.