Liczne uroczystości z okazji Dnia Ziemi w NPK
Dzień Ziemi to święto bliskie każdemu – wszyscy przecież żyjemy na tej pięknej planecie. Nic dziwnego że jego obchody angażują licznie szkoły, samorządy i inne organizacje. Wiele zaproszeń do współorganizacji i udziału w różnorodnych wydarzeniach otrzymał także Zespół ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmiało „Elektroodpady – proste zasady” – szczególnie zwracaliśmy uwagę na tematykę ochrony naszej Ziemi poprzez świadome użytkowanie zasobów i rozsądne gospodarowanie powstałymi odpadami. Nie zabrakło także informacji na temat wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych na temat Jubilata jakim jest w tym roku NPK – to już 20 lat istnienia tego obszaru.
Poniżej prezentujemy krótkie relacje z uroczystości.
Obchody Dnia Ziemi w Ceranowie – 18 kwietnia
18 kwietnia obchodzono Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Ceranowie. Uczniowie zaprezentowali inscenizację „Ekologiczny Teleekspres”, wręczono nagrody laureatom konkursów ekologicznych, na koniec uroczystość uświetnili swoimi wystąpieniami goście – pan Tomasz Dziewulski pracownik Nadleśnictwa Sokołów mówił o elektroodpadach, a pan Janusz Kur z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego o walorach przyrodniczych tego obszaru chronionego.
Obchody Dnia Ziemi w Łochowie – 21 kwietnia
Nadleśnictwo Łochów, Miejski i Gminny Dom Kultury w Łochowie oraz Nadbużański Park Krajobrazowy przygotowały uroczyste obchody Dnia Ziemi w Łochowie w niedzielę 21 kwietnia, na placu koło Nadleśnictwa Łochów. NPK zapraszał do namiotu informacyjno-promocyjnego i artystyczno-recyklingowego.
W ramach dnia otwartego obchodzącego jubileuszu XX-lecia Parku udostępniono salę edukacyjną NPK, gdzie można było zapoznać się z wystawą przyrodniczo-etnograficzną oraz z wystawą prac konkursowych uczniów z ternu NPK i otuliny, a także obejrzeć film na temat tego atrakcyjnego regionu.
Z okazji jubileuszu XX-lecia Parku najmłodsi rysowali urodzinowe pocztówki – tutaj nieco odeszliśmy od tradycji – i to Jubilat obdarowywał gości drobnymi upominkami.
W nawiązaniu do idei recyklingu i działalności Parku tworzyliśmy z różnorodnych materiałów atrakcyjne postaci zwierząt, o których warto pamiętać przez cały rok.
Mierząc się z pytaniami z „Koła fortuny” goście stoiska wykazywali się wiedzą nawiązującą do hasła święta „Elektroodpady – proste zasady”, umiejętnością analizy map, znajomością zwyczajów i siedlisk roślin i zwierząt.
Wielkim wsparciem w trakcie pracy stoiska byli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Łochowie pod opieką pani Magdaleny Piesio. Serdecznie dziękujemy!
W ramach podziękowania dla gimnazjalistów oraz promocji przyrody i cyklu Otwartych Spotkań Przyrodniczych dla gości wydarzenia przeprowadziliśmy spacer „Ciekawostki przyrodnicze obok nas”. Nawet tuż koło miejskich dróg mogliśmy odnaleźć odpowiedzi na przyrodnicze zagadki takie jak: kto się śmieje w koronach drzew? gdzie natura maluje serca, a gdzie uśmiechy? co wspólnego mają pąki i pączki?
Nadleśnictwo Łochów zaoferowało udział w konkursach przyrodniczych, piękne wystawy i możliwość zwiedzania obiektów związanych z pracą leśników. Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zaprosił artystów i animatorów, którzy poprowadzili atrakcyjne aktywności dla dzieci, m.in.: warsztaty bębniarskie (Puls Ziemi), malowanie na drewnie, warsztaty ceramiczne i plastyczne oraz ciekawe spektakle o tematyce przyrodniczej.
Obchody Dnia Ziemi były okazją do przeprowadzenia konkursów promujących powtórne wykorzystywanie odpadów.
Nagrodami dla uczestników były wydawnictwa związane z działalnością NPK.
Obchody Dnia Ziemi w Zespole Szkół im. Prezydenta I. Mościckiego w Zielonce – poniedziałek, 22 kwietnia
22 kwietnia obchodzono Dzień Ziemi w Zespole Szkół im. Prezydenta I. Mościckiego w Zielonce – była to okazja do zdobycia wiedzy, uczestniczenia w mądrej, ciekawej zabawie oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, zaproszono także gości, którzy zachęcali młodzież do rozwijania swoich przyrodniczych pasji . Pani Natalia Wielechowska z NPK przedstawiła walory tego obszaru chronionego, dzięki którym w połączeniu z dogodnym dojazdem może być świetnym punktem dla poznawania mazowieckiej przyrody i miłego spędzania czasu dla mieszkańców Zielonki i okolic. Pan dr Andrzej Kruszewicz z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie przedstawił mnóstwo ciekawych historii i wiadomości w prelekcji pt. „Tajemnice ptaków”.
Obchody Dnia Ziemi w Kosowie Lackim – poniedziałek, 22 kwietnia
Dzień Ziemi w Kosowie Lackim tradycyjnie rozpoczęto przemarszem-manifestem mieszkańców powiatu sokołowskiego. O godz. 10.00 rozpoczął się przemarsz ulicami miasta z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z panią Wiceburmistrz Longiną Oleszczuk na czele, dyrektorów, nauczycieli, dzieci i młodzieży z gminnych placówek oświatowych i kulturalnych oraz okolicznych mieszkańców. Propagowano związane z tym świętem hasła – w tym roku przewodnim było: „Elektroodpady proste zasady”.
Dalsze obchody miały miejsce na placu przed M-GOK w Kosowie, gdzie uczestników powitały pani Dyrektor M-GOK – Ewa Rutkowska oraz pani Wiceburmistrz Longina Oleszczuk. Wydarzenie organizowały Miasto i Gmina Kosów Lacki, Nadbużański Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Sokołów.
Wręczono nagrody w organizowanych przez M-GOK konkursach, przedstawiciele Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, który w tym roku obchodzi Jubileusz XX-lecia oraz przedstawiciele Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Sokołów Podlaski zaprezentowali ofertę przyrodniczo-edukacyjną oraz przygotowali mini-konkursy.
Uroczyste obchody obfitowały w konkursy – w ich komisjach zasiadali także przedstawiciele NPK.
Gospodarze – przedstawiciele UG i M-GOK w Kosowie Lackim z okazji jubileuszu XX-lecia Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego zaprosili nas na słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że wrażenia i informacje zdobyte na wydarzeniach związanych z Dniem Ziemi staną się inspiracją do przyjaznego przyrodzie postepowania przez cały rok.