Letnie wycieczki rowerowe
Co miesiąc Mazowiecki Park Krajobrazowy organizuje wycieczki rowerowe. Pierwsze odbyły się 30 czerwca i 28 lipca. Ilość osób pozytywnie nas zaskoczyła, na starcie pojawiło się ponad 30 osób. Wśród nich byli zarówno profesjonalni rowerzyści jak i rodziny z dziećmi. Mimo różnic wiekowych i kondycyjnych, a w szczególności mazowieckich piachulców wszystkim sprawnie udało się pokonać zaplanowane trasy.
Na początku była to 40 km wycieczka, podczas której odwiedziliśmy i dokonaliśmy pomiarów pomnika przyrody „Adam” w Taborze oraz lipy „Łaszka” nad strugą Maćkowa Woda. We wsi Regut, gdzie trzeba podkreślić jest klimatyzowany sklep spożywczy, a upał panował tego dnia piekielny, udało nam się zobaczyć ostatnią wiszącą kapliczkę wybitnego twórcy ludowego Józefa Soboty. Teren był urozmaicony, od leśnych dróg przez łąki torfowiska niskiego Bagna Całowanie, a także mazowieckie wsie: wspominany Regut, Ponurzycę, Podbiel, Całowanie, Brzezinkę, Janów. Ostatecznie dotarliśmy do Bazy „Torfy”, gdzie chętni mogli zwiedzić ekspozycję przyrodniczo-etnograficzną w naszym muzeum oraz posilić się przy ognisku.
Kolejna trasa przebiegała z Otwocka do Celestynowa, po drodze zwiedziliśmy wnętrze bunkra na Dąbrowieckiej Górze, a na koniec Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów. Odwiedziliśmy torfowisko wysokie oraz grąd, dwa zbiorowiska objęte ochroną rezerwatową w MPK. Przetarliśmy też, chyba dawno nie użytkowany, zielony szlak z Okołów do Soplicowa. Tym razem również pogoda była jak na lato przystało bardzo gorąca, a górki i piach dawał się we znaki najmłodszym rowerzystom.
Na szczęście wszyscy pokonali trasę i odnowili swoje zasoby energetyczne przy wspólnym posiłku. Mazowiecki Park Krajobrazowy dziękuje Stowarzyszeniu Pro Fortalicium Koło Terenowe Przedmoście Warszawa za opowiedzenie historii bunkrów, Nadleśnictwu Celestynów za zaprezentowanie naszych leśnych zwierząt i bezpłatne udostępnienie miejsca ogniskowego oraz Otwockiej Grupie Rowerowej za pomoc podczas wycieczek. Wszyscy uczestnicy dostali upominki z okazji 25-lecia powstania MPK.
Wycieczki odbyły się w ramach zadania “Odkrywamy Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Cz. Łaszka – program aktywnej edukacji propagującej turystykę przyrodniczą” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.