Kajakiem doliną Radomki
Radomka to rzeka nizinna, silnie meandrująca z licznymi trawiastymi wysepkami, malowniczo wkomponowana w lasy Puszczy Kozienickiej i tereny rolnicze. Stanowi również naturalną granicę pomiędzy lasami Puszczy Kozienickiej i Puszczy Stromeckiej oraz płn. – zach. granicę Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Radomka jest lewobrzeżnym dopływem Wisły, jej ujście znajduje się we wsi Kłoda nieopodal Ryczywołu.
Pierwsze wzmianki o tej rzece pochodzą z lat 1250 i 1256. Stanowiła ona niegdyś granicę pomiędzy województwami sandomierskim i mazowieckim.
Płynąc doliną Radomki możemy zaobserwować wiele gatunków żerujących tu ptaków. W urwistych brzegach gniazdują zimorodki oraz jaskółki brzegówki, zaś na piaszczystych i łagodnych brzegach można spotkać brodźce piskliwe. Żerują tutaj bociany czarne, w trzcinowiskach spotkać można błotniaki zbożowe i bąki.
Jedną z głównych wartości przyrodniczych doliny Radomki są rozległe łąki wilgotne i świeże pełne kwitnących knieci błotnych, firletek, jaskrów czy złocieni. Kwieciste murawy, ziołorośla, łąki ze starorzeczami sprzyjają występowaniu licznych gatunków motyli, takich jak: czerwończyk nieparek, paź żeglarz czy rzadkich i cennych modraszków. Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze Radomka w obrębie Puszczy Kozienickiej objęta jest zasięgiem Europejskiej Sieci Natura 2000 – PLB140013 „Ostoja Kozienicka” a ujściowy jej odcinek znajduje się w obrębie Natury 2000- PLB 140004 „Dolina Środkowej Wisły”.
Radomka ma swój początek w lasach konecko – przysuskich, w obrębie Garbu Gielniowskiego i wpada do Wisły w miejscowości Kłoda. Na ok. 20 km odcinku od Brzózy do Kłody doskonale nadaje się do organizowania spływów kajakowych. Po raz kolejny skorzystała z tego załoga Kozienickiego Parku Krajobrazowego organizując w niedzielę 26 czerwca spływ kajakowy. Udział w spływie wzięły osoby czynnie propagujące turystykę na terenie Kozienickiego Parku.
Pomimo panującej suszy w naszym regionie poziom wody był wystarczający aby leniwie poddać się nurtowi rzeki, podziwiać i obserwować mijające krajobrazy.
przed wodowanie wspólne zdjęcie
jedyna przeszkoda na trasie spływu
do zobaczenia za rok