Jak poznawać NPK? – nowe wydanie mapy turystycznej i folderów edukacyjnych
Spędzanie wolnego czasu wśród zieleni to jedna z naszych ulubionych aktywności. Brzegi Bugu, Narwi, pobliskie lasy przeżywają oblężenie w wakacje i weekendy. Niewątpliwie wielu osobom towarzyszy chęć dokładniejszego poznawania odwiedzanych okolic, znalezienia jakiś szczególnych, wyróżniających się punktów, podejrzenia ciekawych zjawisk przyrodniczych i mieszkańców nadbużańskich terenów. Warto skorzystać z podpowiedzi jaką mogą być najnowsze wydawnictwa Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Aby zachęcać do odwiedzenia wyznaczonych ścieżek przyrodniczych i ułatwić poruszanie się po nich NPK wydał w tym roku promocyjne foldery charakteryzujące niedawno zmodernizowane: „Korczew – Mogielnica”, „Torfowisko Kules” i „Uroczysko Ceranów” oraz ogólny folder przedstawiający walory i działalność wszystkich parków krajobrazowych Mazowsza.
W planowaniu dłuższych podróży bardzo praktyczna pomocą może być zaktualizowana w tym roku i wydana dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Warszawie mapa Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki niej znajdziemy zarówno ścieżki przyrodnicze, jak i szlaki turystyczne – rowerowe i piesze oraz różne formy ochrony przyrody i atrakcje historyczno-kulturowe.
2. Mapy znajdują praktyczne zastosowanie w trakcie grupowych wycieczek jak i indywidualnych wypraw
Zadaniem wydawnictw jest edukacja na temat terenów atrakcyjnych przyrodniczo, przybliżanie zarówno społeczności lokalnej jak i turystom informacji na temat mazowieckiej przyrody i jej wartości. Uświadamianie, że warto chronić te zasoby przyrodnicze, odczuwać związek z nimi i dumę ze swojego otoczenia. Wydawnictwo uzasadnia także objęcie nadbużańskich terenów formą ochrony jaką jest park krajobrazowy.
Mapa turystyczna i foldery edukacyjne promują turystykę przyjazną środowisku, ale niezwykle ważną jego rolą jest uświadamianie mieszkańcom roli i sensu identyfikacji regionalnej oraz inicjowanie aktywności gospodarczej w oparciu o tradycje oraz dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.
Te i inne wydawnictwa przyrodnicze są kolejnym sposobem na poznawanie ciekawych informacji a temat wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych NPK we własnym zakresie – na szlaku, czy też w zaciszu własnego mieszkania. Liczymy że staną się zachętą do aktywnego zwiedzania lasów, łąk i osiedli w tym atrakcyjnym regionie.
Propagowanie przyjaznych przyrodzie form turystyki Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 28 000,00 zł.