Dzieci lubią przyrodę – festyn w Starejwsi
Co kojarzy nam się z wiekiem dziecięcym? Beztroska i zabawa? Na pewno, ale nie mniej także i przeogromna ciekawość świata. Wszystkie te potrzeby młodzi wiekiem i młodzi duchem mogli nasycać na Parafialnym Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka w Starejwsi zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski, Oddział Caritas w Starejwsi i Parafię rzymskokatolicką pw. św. Michała Archanioła w Starejwsi 12 czerwca 2011 r.
Festyn odbywał się w sąsiedztwie pięknego pałacu. Zespół pałacowo-parkowy położony w miejscowości Starawieś na terenie gminy Liw (powiat węgrowski) składa się z pałacu w stylu neogotyku angielskiego i parku. Obecnie kompleks pełni funkcję ośrodka szkoleniowego Narodowego Banku Polskiego.
Organizatorzy zapewnili atrakcje zarówno dla ciała jak i dla ducha – występy artystyczne, konkursy, konkurencje sportowe, pokazy jeździeckie, prezentacje wozów bojowych strażaków i policji. Wnętrza zabytkowego pałacu zostały udostępnione zwiedzającym.
Stoisko Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego zapraszało ciekawych świata przyrody do poznawania małych i dużych mieszkańców okolicznych lasów, pól, jezior i łąk.
Pierwsi przedstawiciele zdobywali sympatię już od progu – wprawieni „witacze” i „zapraszacze” – bażant i borsuk zachęcali młodych ciekawskich do poznawania świata przyrody na stoisku NPK.
Po raz kolejny towarzyszyła nam galeria prac uczniów biorących udział w programie „Pomagamy płazom przetrwać wiosenną wędrówkę do zbiorników wodnych – akcja edukacyjno-ochroniarska na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (wfosigw.pl).
Plakaty przedstawiające nietypowe portrety płazów oraz przebieg działań ochronnych prowadzonych wiosną stanowiły atrakcyjną podstawę do opowieści na temat tych ciekawych zwierząt. Galerię tę wzbogaconą w objaśnienia zamieściliśmy także na naszej stronie. Okazuje się, że o tak małych i stosunkowo nielicznych stworzeniach można opowiadać długo, a i pytań wciąż brakowało nie będzie. Aktywni uczestnicy mieli szansę otrzymać okolicznościową kamizelkę związaną z akcją.
Stworzenia z naszego sąsiedztwa są naprawdę ciekawe. Dziś rozpoznajemy je na obrazach i puzzlach – wkrótce może uda się nam dostrzec je na żywo. Zachęcamy do odkrycia w sobie dziecięcej ciekawości i umiejętności zachwytu spotkaniami z przyrodą.
Natura może stać się także źródłem artystycznej inspiracji. Obok galerii o płazach szybko pojawiały się pokolorowane portrety innych stworzeń. Żaby również cieszyły się dużą popularnością:)
Artystycznie było również tam, gdzie wśród miodowych woni snuto opowieści o owadach.
Pracowicie jak pszczółki uwijano tworząc z aromatycznej węzy zgrabne świece.
Teraz, gdy nie brakuje kwiecia, jest świetna okazja by obserwować życie naszych skrzydlatych sprzymierzeńców. Warto doceniać owady nie tylko za pszczeli miód, ale przede wszystkim za to, że ich wizyty skutkują przenoszeniem pyłku między kwiatami. Dzięki temu są one zapylane i potem mogą powstać owoce.
Lato jest w pełni – to doskonały czas by podglądać naturę i cieszyć się jak dziecko jej barwami, dźwiękami i harmonią.