Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – etap II
Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w sezonie letnio-wiosennym bieżącego roku przeprowadzono drugi etap inwentaryzacji i monitoringu zbiorników wodnych w celu lokalizacji siedlisk miejscowej populacji płazów oraz określenia należących do niej gatunków.
Przeprowadzono kontynuację monitoringu rozpoczętego w zeszłym roku w północnej części Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, na terenach gmin: Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria (łącznie 20 zbiorników) oraz wyznaczono nowe lokalizacje na terenie Gmin Prażmów i Tarczyn (11 zbiorników). Badane zbiorniki znajdowały się na obszarach leśnych oraz na łąkach, a także przy osiedlach ludzkich. Inwentaryzowane zbiorniki oraz zidentyfikowane gatunki zostały naniesione na urządzenie GPS.
Prowadzone prace polegały na nasłuchu głosów godowych płazów bezogonowych, poszukiwaniu jaj płazów ogoniastych, a także odłowach dorosłych osobników i larw w celu identyfikacji gatunków. W wyniku tych działań, podczas tegorocznych badań, zidentyfikowano następujące gatunki płazów: żaby brunatne (trawną i moczarową) w 80,6% zbiorników, żaby zielone (wodną, jeziorkową i śmieszkę) w 61,3% zbiorników, ropuchę szarą w 38,7% zbiorników, traszkę zwyczajną w 32,3% zbiorników, kumaka nizinnego w 22,6% zbiorników, traszkę grzebieniastą w 16,1% zbiorników oraz grzebiuszkę ziemną w 6,5% zbiorników. W bieżącym sezonie nie stwierdzono występowania na badanym terenie rzekotki drzewnej, również w zbiornikach, gdzie obserwowano ją w zeszłym roku.
Dzięki przeprowadzonym pracom udało się zlokalizować wcześniej nieznane miejsca rozrodu miejscowej populacji płazów. Kontynuacja monitoringu pozwoli w przyszłości ocenić trendy i zagrożenia populacji. Na dzień dzisiejszy stwierdzono, że zagrożeniami które mogą negatywnie wpłynąć na lokalne populacje płazów jest presja osadnicza i inwestycyjna oraz osuszenie terenu.
W ramach prowadzonego zadania przy zbiornikach leśnych zbudowano 10 zimowisk, które w przyszłości zapewnią płazom bezpieczne schronienie w okresie zimowym. Z takich naziemnych schronisk korzysta aż 11 z 13 występujących na obszarze nizinnym gatunków płazów. Dzięki odpowiednim schronieniom więcej osobników jest w stanie przetrwać zimę i odbyć gody, co w efekcie zwiększa liczebność lokalnej populacji.
Zbiornik wodny na skraju lasu – jedno z miejsc rozrodu płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Kumaki nizinne schwytane w sieć herpetologiczną
Żaby brunatne: trawne i moczarowe
Pomiar wagi żaby zielonej
Wyznaczanie lokalizacji zimowisk dla płazów
Szkielet zimowiska dla płazów
Gotowe zimowisko o wymiarach podstawy 2 x 3 metry
„Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny – etap II” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 14 400,00 zł, www.wfosigw.pl.