Czynna ochrona płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – „Akcja Żaba” – edycja 2014 – sprawozdanie
W czerwcu zbiorniki wodne opuszczają już przeobrażone z kijanek żaby brunatne oraz ropuchy. Tysiące około centymetrowych zwierząt wychodzą na ląd, gdzie szukają schronienia i pokarmu. Gody tych gatunków odbyły się wczesną wiosną. To właśnie ropuchy szare i żaby brunatne składają skrzek najwcześniej ze wszystkich płazów występujących na Mazowszu. Jeszcze w marcu opuściły one swoje kryjówki i ruszyły do zbiorników wodnych. Wtedy też rozpoczęta została tegoroczna „Akcja Żaba” mająca na celu umożliwienie płazom bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych.
W czerwcu zbiorniki wodne opuszczają już przeobrażone z kijanek żaby brunatne oraz ropuchy. Tysiące około centymetrowych zwierząt wychodzą na ląd, gdzie szukają schronienia i pokarmu. Gody tych gatunków odbyły się wczesną wiosną. To właśnie ropuchy szare i żaby brunatne składają skrzek najwcześniej ze wszystkich płazów występujących na Mazowszu. Jeszcze w marcu opuściły one swoje kryjówki i ruszyły do zbiorników wodnych. Wtedy też rozpoczęta została tegoroczna „Akcja Żaba” mająca na celu umożliwienie płazom bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych
W celu ochrony populacji płazów na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w połowie marca ustawiono zapory uniemożliwiające płazom przechodzenie przez ruchliwe drogi. Podczas prób pokonania zapór płazy wpadały do wkopanych w ziemię pojemników, skąd były wyjmowane i bezpiecznie przenoszone na drugą stronę drogi przez młodzież ze szkół w Zalesiu Górnym i Głoskowie (czytaj o rozpoczęciu zadania).
W tegorocznym sezonie wiosennym terenu miejscowości Zalesie Górne przeniesiono 614 osobników, natomiast z terenu miejscowości Głosków 491 osobników. Łącznie daje to aż 1105 osobników przeniesionych na drugą stronę ruchliwych dróg. Wśród nich znalazły się ropuchy szare (Bufo bufo), żaby zielone (Rana esculenta complex), żaby trawne (Rana temporaria), żaby moczarowe (Rana arvalis) i grzebiuszki ziemne (Pelobates fuscus). Ponad to przeniesiono kilka osobników cennego gatunku jakim jest kumak nizinny (Bombina bombina).
Tak dużej liczbie zwierząt udało się pomóc dzięki zaangażowaniu uczniów z Gimnazjum w Zalesiu Dolnym i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie. Nie do przecenienia jest również rola opiekunów uczniów, koordynatorów szkolnych „Akcji Żaba” – Pani Barbary Karwowskiej i Pani Beaty Zawadzkiej.
Warto przypomnieć na koniec, że wszystkie gatunki płazów są objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich płoszyć ani łapać, a tym bardziej zabijać. Płazy są niezwykle ważne dla przyrody, ale również są bardzo pożyteczne dla nas, ludzi. Wspomagają nas np. eliminując owady, będące szkodnikami upraw.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami Akcji:
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
* żaba śmieszka – (Pelophylax ridibundus),
żaba wodna (Pelophylax esculentus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
Kontrola pojemników w Zalesiu Górnym
Ropuchy szare i żaby trawne w charakterystycznym „uścisku” godowym (tzw. amplexus)
Schwytane płazy różnych gatunków
Żaba trawna siedząca na ropusze szarej
Wypuszczenie płazów na wolność po drugiej stronie drogi
Żaba trawna na wolności
Żaby moczarowe godujące wiosną w Chojnowskim Parku Krajobrazowym
PROJEKT FINANSOWO WSPIERA: