Co się będzie działo w Chojnowskim Parku w 2012 roku?
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, w związku z czym chcielibyśmy przybliżyć Państwu zarys działań na nadchodzący rok 2012. Nasza oferta w bieżącym roku skierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, jak również uwzględnia oczekiwania osób dorosłych, chcących aktywnie uczestniczyć w życiu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Głęboko wierzymy, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.
W bieżącym roku podpisaliśmy porozumienia partnerskie z Gminą Piaseczną i Gminą Konstancin – Jeziorna na realizację wielu przedsięwzięć edukacyjnych w zakresie ochrony przyrody oraz z Gminą Prażmów na działania związane z ochroną przyrody i krajobrazu.
Pragniemy podziękować Panu Zdzisławowi Lisowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Piaseczno i Panu Kazimierzowi Jańczukowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Konstancin – Jeziorna za udzielone wsparcie na rzecz działań z zakresu edukacji przyrodniczej i uwrażliwiania społeczeństwa na piękno przyrody. Dzięki dofinansowaniu zrealizujemy takie przedsięwzięcia dydaktyczne jak:
1. Konkurs edukacyjny ChPK „Miejsca do których warto wracać” – coroczny konkurs promujący walory historyczne i przyrodnicze Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. W ramach konkursu dzieci klas I-VI szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna będą wykonywać prace różnymi technikami na zadany temat. Konkurs kończy się w czerwcu wielkim finałem z ogniskiem.
Finał zeszłorocznej edycji konkursu „Mazowieckie Lasy – Skarbem Przyrody”
2. Konkurs edukacyjny „Szkolny Piórnik” – w ramach konkursu dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna będą miały za zadanie wykonanie zbioru piór ptaków, zgromadzonych na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie będą mogli zapoznać się z lokalnymi gatunkami ptaków, ich wyglądem i zachowaniami.
Finał zeszłorocznej edycji konkursu „Szkolny Zielnik”
3. II Rajd Rodzinny „Szlakami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego” – jest to druga edycja pieszego rajdu terenowego. Do wspólnej zabawy zachęcamy dzieci, młodzież wraz z rodzicami i opiekunami. Tegoroczna edycja rajdu odbędzie się na terenie dwóch gmin: Piaseczna i Konstancina – Jeziornej, a zwieńczeniem będzie wielki finał z ogniskiem, konkursami i nagrodami na terenie obiektu turystycznego „Zimne Doły”.
I edycja Rodzinnego Rajdu Terenowego
4.Konferencja przyrodnicza „Uczymy się i nauczamy jak chronić Parki Krajobrazowe Mazowsza” – konferencja mająca na celu propagowanie wiedzy na temat ochrony środowiska i przyrody – zagrożeń i metod ochrony oraz ekologicznego gospodarowania surowcami w odniesieniu do obszaru Mazowsza. Konferencja będzie miała charakter dwudniowy. Pierwszy dzień przeznaczony będzie na dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą mieli okazję wypowiedzieć się na różne tematy za pomocą formy plastycznej. Prace zaprezentowane zostaną podczas konferencji na której starsi uczniowie zaprezentują wystąpienia związane z tematyką konferencji. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Drugiego dnia gościć będziemy nauczycieli i inne zainteresowane grupy. Podczas warsztatów pracownicy naukowi wyższych uczelni przedstawią im ciekawe prelekcje o tematyce przyrodniczej. Konferencja odbędzie się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a jej współorganizatorem jest Wydział Leśny SGGW, który na potrzeby konferencji nieodpłatnie udostępni aulę. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy Panu Dziekanowi Wydziału Leśnego Dr. inż. Michałowi Zasadzie, prof. SGGW.
5.Foldery edukacyjne ścieżek dydaktycznych „Gonna Sosna” i „Lasy Kostancińskie” – dla dwóch zmodernizowanych ścieżek zostaną wydane foldery edukacyjno – informacyjne z opisem i mapami przebiegu ścieżek. W związku z zakończoną modernizacją ścieżek zapraszamy szkoły do kontaktu z nami. Na życzenie przeprowadzimy zajęcia terenowe, a tematykę zajęć dostosujemy do Państwa wymagań. Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne.
Mrowisko na terenie ścieżki dydaktycznej „Gonna Sosna”
Ścieżka dydaktyczna „Lasy Konstancińskie”
Jednocześnie pragniemy poinformować o podpisanym porozumieniu partnerskim z Gminą Prażmów na rzecz ochrony zabytkowej alei drzew położonej w miejscowości Łoś. Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Pruszczykowi – Wójtowi Gminy Prażmów z przekazane na ten cel środki finansowe. Zabiegom pielęgnacyjnych będzie podlegać około pięćdziesiąt drzew, a na realizację tak dużego zadania potrzeba około 50 000 zł. O brakujące środki na ten cel zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nasz wniosek jest w trakcie rozpatrywania i głęboko wierzymy, że już wkrótce będziemy mogli Państwu zaprezentować aleję lipową w pełnej okazałości, tym bardziej, że znajduje się ona na trasie naszej ścieżki rowerowej „Dolina Jeziorki”.
Aleja lipowa w Łosiu
O wdrażaniu naszych planów będziemy informować Państwa na bieżąco w związku z czym zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej. W roku 2012 planujemy jeszcze inne ciekawe przedsięwzięcia, ale o nich poinformujemy Państwa później.
Głęboko wierzymy, że nasza oferta spełni Państwa oczekiwania. Zachęcamy do współpracy z nami i odwiedzania naszego Parku.
Życzymy udanych wycieczek i tylko ciepłych wiosennych dni.
PARTNERZY