Chirurgia i leczenie pomników przyrody w NPK
Pomniki przyrody są cennym elementem nadbużańskiego krajobrazu i pozostałością dawnych puszcz, dworskich parków i alei drzew. Procesy destrukcyjne, niekorzystne warunki pogodowe (wichury i burze), grzyby pasożytnicze, szkodliwe owady (foliofagi, ksylofagi), powodują usychanie gałęzi, listwy mrozowe i piorunowe, niszczenie kory i łyka. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do obumierania całych drzew. Okoliczni mieszkańcy są bardzo wrażliwi na takie przypadki destrukcji drzew pomnikowych i sami informują o tym odpowiednie służby (urzędników gmin i pracowników MZPK-NPK, RDOŚ). Podjęcie leczenia tych drzew spowoduje poprawę wizerunku służb ochrony przyrody, które nie tylko wprowadzają zakazy, ale podejmują konkretne działania w celu ratowania pomników przyrody. Zmniejszy się koszt ich leczenia w przyszłości i oddali możliwość likwidacji statusu tej formy ochrony przyrody. W związku z tym wytypowano 63 szt. drzew będących pomnikami przyrody, znajdujących się na terenie 4 gmin (Korytnica, Łochów, Sadowne i Stoczek ) oraz Nadleśnictwa Łochów. Pomagali w tym także pracownicy gmin, nadleśnictwa, sołtysi i prywatni właściciele posesji. Są to drzewa wymagające cięć pielęgnacyjnych oraz usunięcia posuszu (zwisające gałęzie zagrażają ludziom). Należy poprawić im statykę korony, aby nie uległy uszkodzeniu przy silnych wiatrach. Może to doprowadzić do śmierci całego drzewa. Nie jest to tylko proces ratowanie pomników, ale także ma inne szersze przyrodnicze znaczenie. W ten sposób można zwiększyć liczbę oraz różnorodność dziuplaków, zachować ekotypy i dziedzictwo przyrodnicze NPK. Zaniechanie planowanych działań wpłynie negatywnie na mieszkańców terenu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Natura 2000, co przełoży się na brak zaufania do służb ochrony przyrody.
Leczeniem i chirurgią objętych zostało 63 sztuk drzew będących pomnikami przyrody, które stanowią drzewa gatunku: dąb szypułkowy – 47 szt., sosna zwyczajna – 2 szt., grab pospolity – 10 szt., jesion wyniosły – 3 szt., kasztanowiec biały – 1 szt.
Wytypowano 27 pomników przyrody w tym: 17 starych drzew, 6 grup (razem 14 drzew) oraz 4 aleje (składającą się z 32 drzew). Leczenie i chirurgia (zabiegi konserwacyjne) wybranych drzew przyniosą pozytywne efekty:
- poprawi kondycję zdrowotną i warunki życia drzew,
- poprawi statykę, konstrukcję i żywotność korony,
- zachowa cenne elementy dziedzictwa przyrodniczego i gatunki rodzimej przyrody,
- zahamuje procesy destrukcyjne drzew i oddali w czasie konieczność ich wycięcia,
- zachowa stare drzewa oraz zwiększy się liczba i różnorodność dziuplaków,
- zapobiegnie rozdwojeniu się i rozerwaniu się pnia drzewa,
- zminimalizuje zagrożenie dla odwiedzający cmentarz ( aleję, park),
- wzmocni wrażliwość społeczeństwa na problemy ochrony przyrody,
- zapobiegnie negatywnej opinii zmierzającej do likwidacji pomników przyrody.
W tym roku pomoc finansową zadeklarowało Nadleśnictwo Łochów, Urząd Miasta Łochów i Urząd Gminy Sadowne.
Chirurgia i leczenie pomników przyrody na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 27 000,00 zł