Bezpieczne wakacje
Kiedy planujemy odpoczynek na łonie natury, las czy łąka jawią nam się jako oaza ciszy i spokoju. Korzystając z uroków przyrody, z dala od zgiełku miasta, możemy się poczuć bezpiecznie, a nawet beztrosko. Wprawdzie nasze lasy nie przypominają dzikiej dżungli pełnej wielkich drapieżników czy jadowitych węży i pająków, ale należy pamiętać, że i tu czyha na nas wiele zagrożeń, które dla nieroztropnych mogą okazać się nawet śmiertelne.
Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego nie spotkamy niedźwiedzia czy żubra, ale możemy zostać zaatakowani m. in. przez: dzika, łosia czy jelenia broniących swych młodych lub swojego terytorium. Najczęściej jednak dzikie zwierzęta unikają spotkania z ludźmi i atakują w sytuacji zagrożenia. Dlatego też jeżeli niespodziewanie natkniemy się na dzikie zwierzę, postarajmy się, bez wykonywania gwałtownych ruchów, wycofać na bezpieczną odległość. Sami też nie zbliżajmy się do zwierząt na wolności, aby ich nie prowokować, obserwujmy je z dystansu. Pamiętajmy, że nawet przeurocza wiewiórka, gdy poczuje się osaczona może nas zaatakować. Należy także wspomnieć o innym zagrożeniu, a mianowicie możliwości zarażenia się od zwierząt wścieklizną. Jeżeli zwierzę zachowuje się nienaturalnie, nie ucieka przed człowiekiem, potencjalnie może być nosicielem tej śmiertelnej choroby, dlatego należy uczulić, zwłaszcza dzieci, aby nigdy nie łapały dzikich zwierząt. W razie gdy dojdzie już do pogryzienia należy natychmiast udać się do lekarza!
Komary, meszki, osy, mrówki czy inne owady mogą nam uprzykrzyć wypoczynek na świeżym powietrzu, o ile ktoś nie jest uczulony, nie powinny nam wyrządzić większej krzywdy. Nosicielem groźnych chorób jest za to niepozorny pajęczak – kleszcz. Wbrew pozorom pasożyty te występują nie tylko w lesie, ale przede wszystkim można je spotkać w trawach na łące, w parku, a nawet w przydomowym ogródku. Poza odpowiednim ubraniem i chemicznymi środkami ochrony najlepiej zawsze po powrocie z wycieczki dokładnie sprawdzić ciało, wykąpać się i mocno wyszorować skórę ostrą gąbką lub szczotką. Choroby, które roznoszą kleszcze to bardzo groźne zapalenie opon mózgowych (można się profilaktycznie zaszczepić) i borelioza.
Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza w razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą. Jest to jedyny jadowity gad w Polsce. Rozpoznać go można po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie, choć nie należy się tym sugerować, bo bywają osobniki, u których wzór ten nie jest widoczny. Definitywnego rozróżnienia możemy dokonać spoglądając na głowę, która ma trójkątny kształt. Ponadto żmija w odróżnieniu od innych polskich węży ma pionową źrenicę. Jednak w przypadku spotkania z jakimkolwiek wężem sugerujemy w ogóle się do niego nie zbliżać.
Amatorów leśnych owoców i grzybów powinna cechować jedna podstawowa zasada: Nie jedz niczego czego nie jesteś pewien w stu procentach, że jest jadalne. Wśród malin, jeżyn, poziomek, żurawiny, borówki, owoców jarzębiny, czarnego bzu (surowe niejadalne) i jagód (borówka czarna), smacznych i pełnych witamin, możemy również spotkać trujące, niektóre nawet śmiertelnie: pokrzyk wilczajagoda, owoce konwalii majowej, cisu, wawrzynka wilczełyko. Ponadto przestrzegamy przed jedzeniem owoców prosto z krzaka. Należy je najpierw dokładnie umyć, gdyż mogą znajdować się na nich jaja tasiemca (roznoszone przez zwierzęta), które wywołują tzw. bąblowicę, kolejną niebezpieczną chorobę, której objawy mogą się pojawić nawet po kilkunastu latach.
Podobnie rzecz się ma z grzybami; prawdziwka i podgrzybka, niewprawny grzybiarz może pomylić z niejadalnym „szatanem”, a pieczarkę lub czubajkę kanię ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym.
Pamiętajmy też, że w lesie łatwo się potknąć o wystające korzenie, przewrócić na stromej ścieżce, nierzadko również można zostać uderzonym spadającym konarem, co może prowadzić do najbardziej prozaicznych urazów.
Odpowiednie ubranie, obuwie, nakrycie głowy, środki ochrony przeciw owadom, mapa, telefon komórkowy, apteczka, a przede wszystkim odrobina rozsądku, w ogromnym stopniu zniwelują ryzyko podczas obcowania z przyrodą.
Życzymy wszystkim bezpiecznego i rozsądnego odkrywania uroków MPK.
{gallery}aktualnosci/mazowiecki-park/Bezpieczne wakacje{/gallery}