Azyl dla ptaków
Pracownicy Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego rokrocznie przyjmują zgłoszenia kolizji ptaków. Przewożone ptaki są ofiarami wypadków, m.in. zderzeń z samochodami lub liniami energetycznymi. Niestety często są one w stanie krytycznym. Bardzo wiele przyjmowanych ptaków ma uszkodzone skrzydła. Jeżeli są to złamania otwarte kości to zwykle ptaki takie są skazane na życie w niewoli, gdyż nie maja szans na odzyskanie pełnej sprawności.
Na przełomie lipca i sierpnia każdego roku narasta liczba zgłoszeń związanych głównie z bocianem białym. W tym czasie młode bociany zaczynają podfruwać, zdarzają się upadki z wysokości, kolizje z drutami czy nawet wyrzucanie z gniazda. Przeanalizujmy historię naszego azylu.
Historia
Wszystkie ranne ptaki przywożone do roku 2004 do biura NPK znajdowały schronienie w lecznicy w Siedlcach lub zawożone były do Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. W 2004 roku Nadbużański Park Krajobrazowy wychodząc naprzeciw następnym zgłoszeniom, zaadaptował i wyremontował istniejący budynek w miejscowości Garnek w gminie Ceranów z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacji rannych dziko żyjących zwierząt.
I. Zgodnie z otrzymaną decyzją od Ministra Środowiska z dn. 18.08.2004 r. znak. DOPog.-4201-04-4S-17/04/al (na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt) leczone i przetrzymywane zwierzęta były pod stałą opieką lekarza weterynarii, ornitologa i strażnika Parku (odpowiedzialnego za dokarmianie i porządek w azylu). Na jego terenie zostały wybudowane sztuczne gniazda na wysokości ok. 3 m (platformy drewniane) dla bocianów, które po okresie rehabilitacji były zdolne do samodzielnego życia.
W 2012 roku ORP (azyl) przekazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie Mazowieckiemu Zespołowi Parków Krajobrazowych (MZPK).
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie udzialił dotacji na nową wolier.
II. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (DOP-OZ.6520.21.2012.mk z dnia 17.08.2012 r.) zezwolił MZPK na utworzenie i prowadzenie ośrodka na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
III. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (WPN-I.6401.56.2013.AJC z dnia 27.03.2013 r.) zezwolił na przetrzymywanie 6 osobników bocian białego i 1 osobnika myszołowa.
Azyl
– nie przyjmuje ptaków hodowlanych, egzotycznych oraz ssaków,
– dostosowany jest tylko do liczby i gatunków ptaków wymienionych w decyzji znak WPN-1.6401.56.2013.AJC Dyrektora RDOŚ w Warszawie.
– kontak możliwy jest w godzinach od 8.00 do 18.00, pod numerem telefonu: 25 644 13 71 lub 693901465.
– jest ośrodkiem stacjonarnym i nie posiada patrolu interwencyjnego. Ptaki należy dostarczyć własnym transportem.
– ptaki przyjmowane są w godz. 8.00-18.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym,
– w przypadku przekroczenia liczby ptaków przyjętych do azylu (przepełnienia woliery) będziemy zmuszeni odmówić ich przyjmowania.
Część ptaków wraca na wolność. Mogą zakładać gniazda i odlatywać za morze (do Afryki).
Te, które nie wrócą do zdrowie zostają lub są przykazywanie do ZOO w Warszawie.
Korzystamy także z pomocy sponsorów. Cześć instytucji (gminy, nadleśnictwa OSP) wspomaga nasze działania i przywodzi ranne ptaki z terenu NPK do naszego schroniska.
Od września 2012 r. mięso dla ptaków przebywających w Azylu fundowane jest przez Zakłady Mięsne „ZAKRZEWSCY”, ul. Wiejska 7, 08-330 Kosów Lacki.