Aktywna ochrona dudka w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym
Dnia 5 lipca 2011 w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym zakończona została realizacja zadania „Aktywna ochrona dudka w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym”. Dudek znajduje się w logo Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, a teren parku i otuliny jest doskonałym ekosystemem dla dudka. Z obserwacji przeprowadzanych wciągu kilku ostatnich lat wynika, że jest go coraz mniej. Jedynym sposobem na poprawienie liczebności populacji dudka jest umieszczanie budek lęgowych w miejscach jego potencjalnego występowania. W związku z tym w ramach zadania „Aktywna ochrona dudka w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym” wykonanych zostało 30 drewnianych budek dla dudków typu D, które następnie zostały rozwieszone na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego i otuliny. Prace nadzorowali pracownicy parku, zwracając szczególną uwagę by budki zawieszone były w miejscu typowym dla przebywania dudka, skierowane na południowy wschód, oraz aby zamocowane były na odpowiedniej wysokości. W przyszłości pracownicy zajmą się monitorowaniem budek oraz czyszczeniem ich po każdym sezonie lęgowym .
Aby podnieść poziom wiedzy przyrodniczej wśród młodzieży szkolnej z terenu parku pracownicy Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zajęcia edukacyjne w czterech szkołach: Szkoła Podstawowa w Brudzeniu Dużym, Gimnazjum im. Pawła Włodkowica w Brudzeniu Dużym, Publiczna Szkoła Podstawowa w Sikorzu, Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Niepubliczne Gimnazjum Katolickie w Sikorzu. Prelekcje na temat „Jak własnymi siłami zbudować budkę lęgową dla dudka” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie zadawali wiele pytań, ponieważ wielu z nich zdecydowało się samodzielnie wykonać budkę lęgową.
„Aktywna ochrona dudka na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 6.000,00 zł”