Zimowe Ptakoliczenie w NPK
Pisaliśmy już o tym, jak zima może sprzyjać obserwowaniu ptaków – szczególnie tych, które sposobów na przetrwanie chłodów szukają blisko siedzib ludzkich.
Motywacją dla podejmowania takich działań może być Zimowe Ptakoliczenie – akcja inicjowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Co roku w ostatni weekend stycznia wytrwali ptasi obserwatorzy udają się w teren by liczyć ptaki w parkach, ogrodach i przy domach – czyli zimujące blisko człowieka.
W tym roku do akcji przypadającej na 29 i 30 stycznia przyłączył się MZPK – Nadbużański Park Krajobrazowy wraz z Domem Dziecka w Julinie i Zespołem Szkół w Gwizdałach – wspólnie wybraliśmy się na przyrodnicze wyprawy 23 i 29 stycznia oraz 12 lutego.
23 stycznia w Julinie przygotowywaliśmy się do obserwacji poznając najczęściej goszczące w naszych ogrodach ptaki i ucząc się posługiwania przewodnikami i atlasami ptaków.
Potem wyruszyliśmy na obserwację. Niestety z powodu zachmurzenia zmrok zapadał bardzo szybko, a wkrótce zaczął padać intensywny śnieg, co utrudniło ptasie podglądanie – pogorszyła się widoczność, ptaki skryły się w swoich schronieniach, a wkrótce i my tak jak one, zaczęliśmy marzyć o ciepłym miejscu osłoniętym od wiatru i zacinającego śniegu.
Po powrocie analizowaliśmy formularze przygotowane przez NPK, które wypełnialiśmy w terenie. Opis warunków obserwacji – m.in. pogody, pozwoli nam na wyciągnięcie wartościowych wniosków i miarodajne porównanie z kolejnymi obserwacjami – zdecydowaliśmy się na powtórzenie ornitologicznej wycieczki 12 lutego i – oczywiście – za rok.
Tego dnia również powitał nas siarczysty mróz i śnieżne zaspy, ale poziom optymizmu podnosiło wyglądające Słońce. Wśród pozbawionych liści drzew obserwowaliśmy przykryte śnieżną kołderką ptasie gniazda – będziemy pamiętali, gdzie warto kierować wzrok na wiosnę – aby podglądać życie ptasiej rodziny w jej domu.
Mimo zwiększającej się siły wiatru dotarliśmy do szkoły w Kaliskach, aby podglądać ptaki w karmnikach. Warto pamiętać o tym, że ptaki najłatwiej zastać przy stołówkach – czy to przygotowanych przez człowieka miejscach dokarmiania, czy tez poszukując w naturze zmarzniętych owoców na drzewach i krzewach.
Pamiętali o tym także uczniowie Zespołu Szkół w Gwizdałach uczestniczący w Ptakoliczeniu z NPK 29 stycznia. Młodsi uczestnicy wycieczki ze szkoły podstawowej wyruszyli z lornetkami podglądać ptaki na Pustych Łąkach, a gimnazjaliści prowadzili obserwacje na terenie Łochowa, m.in. uważnie badając wzrokiem drzewa owocowe w przydomowych ogródkach.
Uczestnicy wędrówki starali się korzystać z poznanych wskazówek, uważnie słuchać nowych uwag, dzięki czemu dostrzegliśmy kilka ciekawych gatunków ptaków. Czasem pomagały nam narady i konsultacje z literaturą. Obserwacje były tez pretekstem do zadawania nowych pytań, wyciągania ciekawych wniosków, a co za tym idzie – wzbogacania wiedzy przyrodniczej.
Najczęściej obserwowanymi ptakami okazały się sikory i gile. Na duchu podniosły nas także licznie przygotowane w przydomowych ogródkach stołówki dla ptaków.
A już wkrótce przekonamy się, jak z pomaganiem ptakom i obserwowaniem wyników swoich działań poradziły sobie szkoły z terenu naszego parku – od 16 do 31 marca czekamy na sprawozdania z działań w ramach konkursu „Dokarmiamy ptaki – zima 2010-2011”. Pamiętajmy jednak, że pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom aż do nastania wiosny.
Życzymy wszystkim jak najwięcej udanych i budzących mnóstwo emocji obserwacji przyrody – o każdej porze roku!