Sezon pomocy płazom w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym rozpoczęty
Równonoc wiosenna (dzień i noc trwają po 12 godzin), w której punktem kulminacyjnym jest noc z 20 na 21 marca to 1 dzień wiosny. W zależności od pogody w tym czasie przyroda budzi się do życia z zimowego snu.
Jednym z jej przejawów są wiosenne wędrówki płazów. Ropuchy i żaby rozpoczynają wędrówkę godową. Ze swoich stałych miejsc zimowania przemieszczają się do zbiorników wodnych, aby tam złożyć skrzek (jajka). Szczególnie lubią wędrować po opadach deszczu.
Zespół ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego (NPK) już po raz 12 rozpoczął w dniu 15 marca 2023 roku akcję „Pomagamy płazom w trakcie wiosennych wędrówek”.
Począwszy od 2011 roku pracownicy Zespołu ds. NPK na wybranych trasach stawiają płotki, zwane „żabiankami”, które umożliwiają wyłapywanie i przenoszenie płazów przez drogę w bezpieczne miejsce. Zwierzęta próbujące przejść przez jednię zatrzymują się na płotkach, wzdłuż których wkopane zostają w ziemię pojemniki (wiaderka).
Pracownicy Zespołu ds. NPK trzy razy dziennie monitorują te pojemniki i przenoszą płazy na drugą stronę jezdni. Ułatwia to im migrację podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych i zmniejsza śmiertelność ze strony przejeżdżających drogą samochodów.
Takim stałym punktem monitoringu jest droga powiatowa w miejscowości Miednik. Ostatnio w tym miejscu zamieszkały także bobry europejskie, które zbudowały tamę i zatrzymały spływającą wodę z pobliskich łąk i pól.
Dzięki takiej akcji od kilku lat ratujemy setki tych pożytecznych zwierząt.