Ochrona czynna przynosi efekty
Zespół Mazowieckich Parków Krajobrazowych zrealizował zadanie „ Czynna ochrona rzadkich, chronionych gatunków flory w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014 – 2020. Zadanie polegało na ochronie In – situ i ex – situ najsilniej zagrożonych gatunków roślin naczyniowych wpisanych do Czerwonej Księgi Roślin lub Czerwonej listy roślin naczyniowych w Polsce. Dziś możemy cieszyć się pozytywnymi skutkami tych działań.
Wiosenny monitoring wykazał pojawienie się leńca bezpodkwiatkowego Thesium ebracteatum
Ta niepozorna roślina znajduje się pod ścisłą ochroną i jest wpisana na listę gatunków Natura 2000. Jej naturalne siedlisko jest związane z otwartymi zbiorowiskami roślinnymi, z obrzeżami lasów lub prześwietleniami w drzewostanach.
Za główną przyczynę zmniejszania się populacji uważa się wzrost zacienienia stanowisk. Dlatego podstawowe działanie ochronne polegały na usunięciu drzewek brzozowych i zakrzaczeń, tym sam przywróceniu dobrego oświetlenia. Zaobserwowano znaczny wzrost ilości leńca.
Leniec to bylina wysokości 10-30 cm, o płożącym się kłączu oraz rozłogach, z których wyrastają liczne, nierozgałęzione, ulistnione łodygi. Jest geofitem, półpasożytem, który za pomocą ssawek czerpie wodę i sole mineralne z korzeni innych roślin. Kwitnie głównie w maju, owocuje na przełomie maja i czerwca. Kwiaty zapylane są przez owady, a nasiona rozsiewane samodzielnie i być może przez wiatr. Nasiona kiełkują przede wszystkim w miejscach pozbawionych innych roślin
By ochronić i utrzymać tę cenną roślinę niezbędna jest czynna ochrona stanowisk.
Kolejnym sukcesem jest wzrost populacji storczyka kukawki zdj. Efekty uzyskaliśmy dzięki, co rocznemu wykaszaniu terenu w okresie jesiennym oraz dosadzaniu młodych roślin. Dzięki tym działaniom zyskały również inne chronione gatunki: kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, pszeniec grzebieniasty i zaraza błękitnawa.
{gallery}aktualnosci/nadbuzanski-park/2020-08-05-rosliny{/gallery}