O ptakach zimą w NPK
Jaka pora roku sprzyja ptasim obserwacjom? Każda! Kolejne obserwacje pozwalają nam wychwycić zmiany zachodzące w ptasim świecie w ciągu roku. Jak je prowadzić możemy dowiedzieć się w trakcie zajęć prowadzonych w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. „Ptasie opowieści – zima” to temat, który królował wśród parkowych zajęć przyrodniczych w styczniu i lutym. Tekst jest przeplatany zdjęciami z warsztatów w Szkole Podstawowej w Drażniewie. Zachęcamy również do obejrzenia relacji z Zimowego Ptakoliczenia.
Zimą wiele ptaków poszukuje dodatkowego źródła pokarmu i schronienia w pobliżu naszych siedzib – blisko człowieka – zwiększa to nasze szanse na udaną obserwację:)
Musimy jednak wziąć pod uwagę, że pozostają płochliwe, ostrożne i ciche, a ponadto oszczędzają energię i większość czasu spędzają skulone gdzieś na gałęzi. Ta wskazówka może wydawać się utrudnieniem, ale po zastanowieniu można znaleźć w niej pozytywne aspekty. Pozwala nam typować miejsca pobytu kryjących się ptaków – będą szukały miejsc, które osłonią je przed zimnem – najczęściej są to drzewa. Dodatkowo często spędzają czas bez ruchu – aby oszczędzać energię – ponieważ nie wiadomo, kiedy nadejdzie czas, gdy znów będzie okazja znaleźć coś do jedzenia.
Niektóre przed noclegami zbierają się w grupy, aby siedząc tuż koło siebie ogrzewać się nawzajem. Daje nam to szanse na dostrzeżenie dużej liczby osobników naraz.
Sukcesowi w obserwacjach może sprzyjać także fakt, że zimą ptaki zazwyczaj sprawiają wrażenie większych. Nie jest to jednak wynikiem przedzimowego objadania się – ptak stroszy pióra, aby korzystać z ciepła chronionego przez zatrzymaną między skórą a krańcem piór warstwą powietrza – podobnie my grzejemy się w puchowej kurtce.
Ptasia aktywność wzrasta jednak, kiedy poszukują pożywienia. Jak jednak pozyskać je, gdy cały świat przysypany jest śniegiem? Może w jakimś gościnnym ogrodzie znajdą się pozostałe na drzewach i krzewach owoce? Sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma takiej naturalnej ptasiej stołówki – to świetny punkt obserwacyjny! Ponadto każdy z nas może osobiście zaprosić ptaki tuż pod swoje okno – przygotowując dla nich pożywne i świeże smakołyki w karmniku. A te bardziej nieśmiałe, które będą skradały się do źródła pokarmu wśród gałązek, również dostrzeżemy łatwiej, dzięki temu, że większość uśpionych zimą drzew pozbawionych jest liści.
Zachęcamy do zimowych obserwacji – choćby tych ptaków, które w trakcie chłodów można zaobserwować tuż koło swojego domu.
Dla tych którzy zmarzną podczas obserwacji i nie tylko – proponujemy wymyślanie gier i zabaw angażujących ruch – poniżej uczniowie SP w Drażniewie, którzy w trakcie gry przyrodniczej wcielali się w rożne ptasie postacie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych przez MZPK-NPK.
Szczegółowe informacje – e-mail: edukacja.npk (at) gmail.com
skype: edukacja.npk, tel.: 25 644 13 71
(osoba odpowiedzialna: Natalia Wielechowska).