Narew w pełni lata
Jezioro Zegrzyńskie jest dla mieszkańców Warszawy i okolic atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu, uprawiania sportów wodnych i podziwiania bogactwa przyrody.
Właściwie to jedyny akwen wodny dla tej sporej aglomeracji miejskiej. Połączone jest z Warszawą 19-kilometrowym Kanałem Żerańskim. Jednocześnie tworzy odcinek jednej z głównych dróg wodnych, które łączą jeziora mazurskie oraz zlewnie Narwi i Bugu z Wisłą. Wzdłuż całego brzegu jeziora powstały (nadal powstają) atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe, porty, osiedla domków letniskowych, a także bary, restauracje i plaże. Z roku na rok robi się coraz ciekawiej i powstają liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Dużą atrakcją są także liczne trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Jest ich około 12 (o łącznej długości 351,1 km), każda prowadzi przez malownicze tereny wokół jeziora. Dzięki ich dobremu rozplanowaniu rowerzyści mają okazję zobaczyć wiele zabytków architektury, piękne krajobrazy, rezerwaty przyrody, przystanie jachtowe.
Powierzchnia zlewni Narwi, która znalazła się w granicach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, to ok. 33 km2 (oraz 22,7 km2 w granicach otuliny). Narew wpływa na obszar Parku na 84 km biegu, ok. 1,5 km poniżej miejscowości Zambski Kościelne. Granica NPK na prawym brzegu rzeki biegnie wzdłuż drogi lokalnej prowadzącej do miejscowości Gnojno, a następnie wzdłuż drogi krajowej nr 61. Obejmuje tym samym fragment wysoczyzny i zbocze doliny rzeki. Na lewym brzegu granicę NPK wyznacza w przybliżeniu zasięg tarasu zalewowego Narwi.
Wolontariusze z powiatu sochaczewskiego wybrali się w połowie lipca odwiedzić tą część Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego zwaną enklawą narwiańską wraz z jego pracownikami. W zachodniej części Mazowsza nie obserwowali tak dużego bogactwa przyrodniczego. Podczas przepływu łodzią zbierali śmieci i podziwiali piękno narwiańskiej przyrody. Oto jej przykłady.