Narew ostoją przyrody
Jezioro Zegrzyńskie (Narew) jest atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Stanowi ono zachodnią część Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego zwaną enklawą narwiańską.
W klasyfikacji łowisk Polskiego Związku Wędkarskiego wody zbiornika znajdują się w granicach akwenu „Narew 7”. Spotyka się w nim ryby białe (lin, leszcz, karaś, karp, krąp, płoć), drapieżne (sum, sandacz, okoń, szczupak, boleń), wzdręgę, jaź, tołpygę. Wędkarstwo może uprawiać każdy posiadacz karty wędkarskiej, który opłacił stosowne składki. Łowić można większość gatunków ryb. Wędkarski rekord złowionej ryby w jeziorze to sum, który ważył 74,5 kg. W 1989 roku w wodach Narwi odkryto nowy gatunek ryby o nazwie sapa. Na jeziorze wyznaczono dwa obręby ochronne: Zegrze, gdzie zakaz łowienia obowiązuje od 1 listopada do 31 marca w tzw. strefie od mostu do linii 32 km Narwi (do ul. Zegrzyńska 30). Drugim jest Dębe z całorocznym zakazem łowienia (poniżej zapory). Ochroną ichtiofauny zajmują się Państwowa Straż Rybacka i Społeczna Straż Rybacka, a na dzierżawcach wód spoczywa również obowiązek zarybiania. Okręg Mazowiecki PZW realizuje zarybianie jeziora w dwóch cyklach: wiosennym (sandacz, szczupak) i jesiennym (karp, karaś, lin, sum, szczupak).
W Zalewie Zegrzyńskim żyje wiele gatunków ryb. Można w nim spotkać głównie amury, bolenie, brzany, babki łyse i szczupłe, certy, jazgarze, jazie, jelce, karpie, karasie srebrzyste i pospolite, klenie, kozy, krąpie, leszcze, liny, miętusy, minogi rzeczne, okonie, płocie, różanki, sandacze, sapy, słonecznice, sumy, szczupaki, ślizy, świnki, tołpygi białe i pstre, trawianki, ukleje, węgorze, wzdręgi i sporadycznie trocie wędrowne. Gatunki ryb obecne w jeziorze są monitorowane dzięki rejestrom amatorskiego połowu ryb, protokołom połowów sieciowych, analizom i ekspertyzom jednostek naukowo-badawczych, a także dzięki publikacjom i opracowaniom naukowym, realizowanym na podstawie badań populacyjnych i inwentaryzujących ichtiofaunę. Rozwój tak wielu gatunków ryb w Jeziorze Zegrzyńskim uzależniony jest m.in. od klasy czystości wody, obecności w nim biogenów decydujących o produkcji pierwotnej oraz związków niebezpiecznych dla życia ryb, takich jak metale ciężkie, czy też ropopochodne. Sam w sobie, zalew jest dość bogaty w bentos, czyli na jego dnie żyje duża populacja bezkręgowców beztlenowych, będących doskonałym pokarmem dla większości gatunków ryb. Populacje ryb spokojnego żeru znajdują w zalewie dobre warunki nie tylko pokarmowe, ale też rozrodcze. Obserwujemy tu bowiem dużą różnorodność subśrodowisk, od płytkich wód stojących porośniętych roślinnością, po miejsca głębokie z wodą płynącą. Także warunki środowiskowe dla ryb żyjących w zalewie są dobre. Zbiornik ma krótki czas wymiany wody, co sprawia, że ryzyko przyduchy zimowej praktycznie w nim nie istnieje, zdaniem Mazowieckiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego (MOPZW). PZW co roku również zajmuje się zarybianiem Zalewu Zegrzyńskiego, głównie drapieżnymi i reofilnymi gatunkami ryb. Okręg prowadzi rocznie 40–50 akcji zarybieniowych. Zarybienia, zarówno co do gatunku, jego wielkości i ilości, jaką należy wprowadzić w danym roku, są zapisane w umowie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W dniu 5.06.2021 r. wędkarze z koła nr 79 PZW z/s w Ursusie mającego stanicę wędkarską we wsi Strzyże gmina Pokrzywnica razem z członkami Stowarzyszenia Nasza Narew przeprowadzili proces zarybienia rzeki Narew sandaczem. Narybek dotarł w bardzo dobrej kondycji w liczbie sześćdziesiąt worków. W każdym z nich było cztery tysiące małych królewskich drapieżników. To już drugie takie zarybienie w tym miejscu w przeciągu trzech lat. Planowane są kolejne zarybienia również szczupakiem, linem, karasiem złotym, płocią, kleniem i jaziem.
Pracownicy Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego każdego roku przeprowadzają inwentaryzację dzikich kąpielisk na Narwi w sezonie letnim.
Podczas przepływu łodzią inwentaryzują różne gatunki ryb i nie tylko.