15 maj – Dzień niezapominajki
W Polsce od 2002 roku 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom.
W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko”. W Polsce w niektórych regionach nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące.
Święto to ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci, więc tego dnia nie zapominajmy o bliskich nam osobach, wspomnijmy też o dawnych znajomych, wysyłamy sms-a, maila można też zatelefonować i pogadać
Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać. Celem święta jest zainteresowanie najmłodszych ekologią. Starszym święto ma natomiast przypomnieć, że dobre nawyki w stosunku do przyrody, warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat.
Jedną z możliwości świętowania tego dnia jest spędzenie wolnego czasu wśród zieleni, na łonie natury czy to pieszo, czy też rowerem możemy podziwiać piękno budzącej się natury. Taka forma spędzenia czasu na pewno dobrze zapisze się w pamięci naszych dzieci i nas samych – bo to czas spędzony na powietrzu i w gronie ludzi, którym bliska jest bioróżnorodność. Świetne są także działania pewnego niebanalnego ogrodnika. To Steve Wheen, który wynajduje w Londynie dziury w asfalcie, popsute krawężniki, czy nierówności na chodniku i zasypuje je ziemią oraz obsadza roślinami. https://youtu.be/Zz1cMAcFx9E
Jeśli chcemy pomóc naszej Ziemi to czemu nie w taki sposób, który wywoła uśmiech na twarzy przechodnia? W takich akcjach warto brać udział całymi rodzinami lub z grupą znajomych – nie tylko 15 maja, ale zdecydowanie częściej. Taka aktywność nie wymaga specjalnych umiejętności, a znakomicie zacieśnia więzy i wspiera przyrodę. Może brać w niej udział każdy, bez względu na wiek. Młodzi mogą nauczyć czegoś starszych, a starsi swoim doświadczeniem wesprzeć młodych.