Zajęcia terenowe na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego
Zapraszamy na relację z zajęć terenowych studentów SGGW w Warszawie, które odbyły się 30 maja 2021 r. na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Prowadzącym zajęcia był dr inż. Witold Strużyński, który zapoznał studentów z pracami prowadzonymi w wylęgarni ryb i raków Ośrodka Edukacyjnego w Augustowie.
Opisał cykl rozwojowy różanki i raka szlachetnego. Następnie uczestnicy zajęć przeszli do oczka wodnego z traszką grzebieniastą. jest to stanowisko znajdujące się w krajowym monitoringu. Po powrocie z terenu na studentów czekał Błażej Wojtowicz, prezes OTON-u, który opowiedział o prowadzonej czynnej ochronie nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej. Mamy nadzieję, że takie wizyty studentów przyczynią się do powstania ciekawych prac naukowych.
Wylęgarnię i hodowane tam chronione gatunki wybudowano na terenie ośrodka edukacyjnego KPK w Augustowie, w ramach zadania „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”. Prowadzona jest tam czynna ochrona raka szlachetnego, raka błotnego oraz strzebli błotnej i różanki. Zadanie finansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Znajduje się tu specjalistyczne laboratorium wyposażone w podłużne baseny hodowlane, zasilane wodą pochodzącą z obiegu recyrkulacyjnego. Woda po wyjściu z basenów przepompowywana jest do filtrów biologiczno-fizycznych, gdzie neutralizowane są metabolity oraz zanieczyszczenia mechaniczne. Następnie woda przechodzi do komory natlenowującej i powraca do basenów hodowlanych. Wylęgarnia pracuje od wiosny do jesieni, w czasie naturalnej aktywności hodowanych gatunków zmiennocieplnych, ponieważ osobniki wykorzystywane do rozrodu pozyskiwane są ze środowiska naturalnego.
Dorosłe osobniki po odbytym rozrodzie są wypuszczane do macierzystych zbiorników i cieków wodnych. Spośród wyhodowanych młodych osobników część zasila macierzyste populacje, a część trafia do wytypowanych wcześniej zbiorników i cieków wodnych na terenach mazowieckich parków krajobrazowych. Typowanie miejsc przydatnych do wprowadzenia młodych osobników odbywa się na podstawie analizy parametrów fizykochemicznych wody oraz obserwacji wodnych organizmów wskaźnikowych.
Mamy nadzieję, że takie wizyty studentów przyczynią się do powstania ciekawych prac naukowych.