Wypuszczenie kuropatw
W marcu br. pracownicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wypuścili kuropatwy zwyczajne, które przebywały w wolierze pokazowej na terenie Ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” w Karczewie.
W Polsce kuropatwy zwyczajne (Perdix perdix) to ptaki powszechnie znane i pospolite, które wiodą naziemny tryb życia i zamieszkują przeważnie na łąkach i otwartych, bezdrzewnych polach uprawnych. W dzień najlepszym systemem obronnym kuropatw jest oczywiście ich maskujące ubarwienie, ale również strategia przywierania do ziemi i pozostawania w tej pozycji jak najdłużej. Nigdy nie zobaczymy kuropatw siedzących na gałęzi drzewa. Do lotu zrywają się niechętnie i tylko z konieczności. Jeżeli już latają to dość szybko i przeważnie w linii prostej ponad powierzchnią ziemi.
Podczas jesieni i zimy żyją w stadach nawet do kilkudziesięciu sztuk. Pod koniec lutego lub na początku marca stada rozpadają się w pary. Samiec w okresie lęgowym (który trwa od kwietnia do czerwca) ostrzega kurę, przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Po wykluciu z jaj obydwa ptaki sprawują opiekę nad pisklętami. Młode osobniki przebywają wraz z rodzicami do przedwiośnia następnego roku. Młode kuropatwy żywią się prawie wyłącznie owadami. W diecie dorosłych osobników przeważają nasiona roślin dziko występujących, zboża, pierścienice i owady ( mszyce, mniejsze chrząszcze, stonka ziemniaczana).
Kuropatwy, mimo łatwego oswojenia, trudno rozmnażać w niewoli, gdyż samce na wiosnę stają się agresywne wobec siebie.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku z wypuszczania na wolność wyhodowanych kuropatw.