Wiosna się zbliża wielkimi… skokami!
Już od jakiegoś czasu możemy obserwować w przyrodzie pierwsze oznaki wiosny. Na dnie lasu widać kwitnące przebiśniegi i przylaszczki. W lesie słychać śpiew coraz większej ilości ptaków.
W Chojnowskim Parku w tym tygodniu zaobserwowaliśmy pierwsze oznaki że wiosna jest już bardzo blisko! Jeszcze tydzień temu padał śnieg, a na zbiornikach wodnych był lód. W nocy wciąż są lekkie przymrozki, jednak coraz wyższe marcowe temperatury skłoniły płazy do ocknięcia się z zimowego letargu i rozpoczęcia migracji do zbiorników wodnych.
W połowie tygodnia pracownicy Parku napotkali migrującego przez las samca traszki grzebieniastej. Traszkę tę od drugiego występującego w Parku gatunku, traszki zwyczajnej, odróżnia przede wszystkim rozmiar i ubarwienie ciała. Traszka grzebieniasta jest też rzadsza od traszki zwyczajnej, gdyż jej wymagania co do siedliska są bardziej wygórowane.
U samców obu gatunków na grzbiecie znajduje się grzebień (fałd skórny), który u traszki zwyczajnej ciągnie się nieprzerwanie od głowy do ogona, a u traszki grzebieniastej ma on przerwę na granicy ciała i ogona. Na czas godów grzebień wyraźnie się powiększa.
Na koniec tygodnia przy zimowisku wykonanym przez Mazowiecki Zespół Parków specjalnie dla płazów Pracownicy znaleźli młodą ropuchę szarą. Jest to przedstawiciel gatunku który jest największym z krajowych płazów bezogonowych.
Kolejnego dnia przy śródleśnym zbiorniku wodnym skakała żaba moczarowa. Jeden z gatunków który najwcześniej wiosną odbywa gody. Wtedy samce przybierają błękitne ubarwienie ciała.
Już niedługo płazy zaczną masową wędrówkę do zbiorników wodnych. Nierzadko trasa ta będzie prowadzić przez śródleśne drogi. Ze względu na to wiele płazów nich zginie pod kołami samochodów i rowerów. Nierzadko takie trasy są odpowiednio oznakowane tablicą o migracji zwierząt oraz informacją o ograniczeniu prędkości. W tym wiosennym okresie pamiętajmy o migrujących płazach, gdyż płazów jest w środowisku coraz mniej. Zagraża im wiele innych czynników, w tym choroby i utrata siedlisk, więc powinniśmy zadbać o nie jak najlepiej!