Wiosenne spektakle natury
Wiosna to czas kwitnienia i miłości. W Nadbużańskim Parku Krajobrazowym co roku ma miejsce ten niecodzienny spektakl.
Płazy wychodzą ze swoich kryjówek aby w w zacisznych zbiornikach wodnych odbyć swoje gody. Czasem największym zagrożeniem jest przejście przez ruchliwą ulicę.
Pracownicy parku dbają o utrzymanie i tak małej populacji tych zwierząt rozstawiając specjalne płotki, które chronią je w czasie tej wędrówki. Po dotarciu do wody w miłosnych uściskach składają skrzek, z którego rozwiną się kijanki, a potem dorosłe osobniki.
Na wiosennych rozlewiskach wśród kaczeńcowych kobierców rozlegają się miłe dla ucha głosy. Ptaki wodno – błotne odbywają tam swoje gody. Łabędzie, czajki, rycyki, kszyki, krwawodzioby, śmieszki i bataliony korzystają z takich miejsc do żerowania i gniazdowania. Są bardzo skryte i płochliwe. W gąszczu traw, w zagłębieniach składają swoje jajka. Ich pokarmem są drobne mięczaki, które wydobywają długimi dziobami na zalanych łąkach.
W lesie kolorowo i gwarno. Po wcześnie kwitnących wawrzynkach wilczełyko czas na przylaszczki, zawilce i inne wczesnowiosenne kwiaty, a także kilka gatunków efektownie wyglądających grzybów.
Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać łosia. Przy brzegu rzeki norka amerykańska korzysta z kąpieli słonecznej, a bobry na dobre zadomowiły się na starorzeczach.
Na rozległych łąkach skrywają się zające, kuropatwy i bażanty. Do swoich gniazd przyleciały bociany białe i od razu przystąpiły do lęgów.
Tekst i zdjęcia: Wojciech Kuchta