Warsztaty arachnologiczne w Chojnowskim PK
W ubiegłą niedzielę w Chojnowskim Parku Krajobrazowym odbyły się terenowe warsztaty arachnologiczne. Pogoda dopisała i mieliśmy możliwość znaleźć wiele ciekawych pajęczaków. Warsztaty poprowadził Pan dr Robert Rozwałka.
Podczas warsztatów wykorzystywaliśmy różne metody odławiania pajęczaków. Poszukiwaliśmy ich w lesie (wśród roślin zielnych i w ściółce), nad wodą oraz na grobli, na terenie otwartym. Zaobserwowaliśmy nie tylko powszechnie znanego krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus), ale też krzyżaki nadwodne (Larinioides cornutus), pomarańczowe (Araneus alsine) i bursztynowe (Larinioides patagiatus). Z rodziny kwadratnikowatych (Tetragnathidae) udało się nam napotkać kwadratniki różnych gatunków (rodzaj Tetragnatha) oraz wiele osobników czaika jesiennego (Metellina segmentata). Na grobli, przy stawach rybnych udało nam się schwytać kolorowego członka rodziny ukośnikowatych (Thomisidae) krabka (Ebrechtella tricuspidata), a w lesie, nad wodą, przedstawiciela skakunowatych (Salticidae) – rzadko obserwowanego rozciągnika natrzcinnego (Marpissa radiata). Poza pająkami widzieliśmy też inne pajęczaki, w tym przedstawiciela kosarzowatych (Phalangiidae) – kolucha zębatego (Lacinius dentiger).
Nasz przewodnik po świecie pająków przekazał nam wiele ciekawych i zaskakujących faktów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o zwyczajach godowych pająków oraz o opiece nad potomstwem. Dowiedzieliśmy się również o różnych metodach chwytania zdobyczy przez pająki oraz o sile i działaniu pajęczego jadu. Okazało się, że wiele krążących po internecie informacji (zarówno o krajowych jak i obcych gatunkach) jest dość mocno przesadzona.
Dziękujemy bardzo prowadzącemu za bardzo ciekawe warsztaty oraz Gminie Piaseczno za ich sfinansowanie.