Światowy Dzień Gleby
W celu podniesienia problemu konieczności ochrony i zrównoważonego użytkowania gleb Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2013 roku przyjęła rezolucje ustanawiającą 5 grudnia Światowym Dniem Gleby. Tegoroczne hasło brzmi “Utrzymuj glebę żywą, chroń bioróżnorodność gleby”.
Gleba to jeden z elementów środowiska przyrodniczego. Stanowi ona zewnętrzną warstwę litosfery powstałą ze skały macierzystej, która ulega działaniu klimatu, wody, organizmów żywych i człowieka. Jej skład i grubość poszczególnych warstw zależy od skały macierzystej, warunków powstawania i towarzyszącej im roślinności.
- Gleba składa się w 45% z minerałów, 25% z wody, 25% z powietrza oraz 5% z materii organicznej.
- Gleba zawiera w sobie trzy razy więcej węgla niż atmosfera i może pomóc nam sprostać wyzwaniom zmieniającego się klimatu.
Funkcją gleby jest zatrzymywanie wody opadowej, co zapobiega gwałtownym wezbraniom rzek i podtopieniom. W dobrze wykształconą glebę deszczówka powoli wsiąka i równie wolno przedostaje się do zbiorników i cieków wodnych. Zatrzymywana jest przez dłuższy czas, dzięki czemu rośliny nieustannie mogą z niej korzystać. Retencjonowanie wody w glebie przyczynia się do lepszego nawilżania powietrza i obniżania temperatury. Ta właściwość gleby staje się szczególnie ważna w Polsce i innych miejscach na świecie, gdzie postępujące zmiany klimatu powodują przeciągające się upały prowadzące do coraz częstszych susz.
Ochrona gleb ma dla ludzkości istotne znaczenie, stając się zarazem wielkim wyzwaniem. Ważna jest przede wszystkim edukacja, uświadamianie ludziom powagi sytuacji, bo jedynie świadome, zaangażowane społeczeństwo jest w stanie domagać się zdecydowanych i skutecznych działań w sprawie zapobiegania degradacji gleb na świecie.
Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego posiada w swojej ofercie edukacyjnej dla szkół warsztaty gleboznawcze. Uczniowie przy użyciu zestawów badawczo – doświadczalnych z wyposażeniem laboratoryjnym mają możliwość przeprowadzenia analizy gleby m.in. trwałość struktury gruzełkowatej, odczyn, zdolność filtracyjną, pojemność wodną (fotoleracja z ubiegłych lat poniżej).
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/11.12.2020{/gallery}