Makiety i plany tyflograficzne (dotykowe)
Zadanie „Zwiększenie dostępności dla osób z problemami wzroku – wykonanie i montaż makiet tyflograficznych” realizowane w ramach Umowy nr 011-PP-2022-0 z dnia 03.08.2022 r. o powierzenie grantu w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Tytuł przedsięwzięcia grantowego „Mazowiecki Park Krajobrazowy bez barier”
Zadanie zrealizowane w III kwartale 2023 roku.
Plany tyflograficzne to mapy miejsc tworzone w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Plany pozwalają na sprawną orientację w terenie, zawierają potrzebne użytkownikom informacje.
Wykonanie makiet i planów tyflograficznych dla osób z dysfunkcjami wzrokowymi (parter siedziba Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, parter Ośrodek edukacyjny „Baza Torfy”, teren Ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” w Karczewie, Ścieżka „Za górkami za lasami” w Zagórzu, Ścieżka „Łabędzim Szlakiem” w Karczewie, Ścieżka „13 błota stóp” w Podbielu).
Plany wykonane są z płyty warstwowej typu dibond, drukowane alfabetem Braille’a, oznaczenia wypukłe ścieżek dotykowych odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.
Plan dotykowe zawierają:
– kolorystyczny schemat funkcjonalno-przestrzenny (oznakowanie głównych przestrzeni);
– przebieg tras dotykowych;
– legendę opisującą wszystkie wykorzystane symbole oraz oznaczenia kolorystyczne;
– oznaczenia miejsc lokalizacji osoby z dysfunkcją wzroku, jak i osób widzących.
Dzięki tym planom osoby z dysfunkcjami wzroku za pomocą zmysłu dotyku mogą “widzieć”. Naszym celem jest, by umożliwić im jak najszersze poznanie rzeczywistości.