Lęgi chojnowskich boćków w 2023 r.
Jak co roku w lipcu skontrolowaliśmy jak udały się lęgi chojnowskich boćków.
Podczas majowych kontroli obserwowaliśmy bociany w aż 15 gniazdach, jednak w lipcu okazało się, że tylko w 8 gniazdach lęgi się udały. W jednym gnieździe udało się odchować aż 4 młode, w trzech trójkę młodych, w trzech dwójkę i w jednym gnieździe jedno młode.
Łącznie daje to jedynie 20 młodych bocianów. Tak mała liczba młodych zapewne wynika z tegorocznej suszy, która spowodowała że młode były wyrzucane z gniazd. Podczas rozmów z właścicielami działek na których znajdują się gniazda dowiedzieliśmy się o jednym przypadku na naszym terenie, gdzie młody został wyrzucony lub wypadł z gniazda gdzie urodziły się cztery pisklęta. Młody bocian niestety nie przeżył.
Poniżej przedstawiamy chojnowskie bocianowe statystyki. Średnia liczba młodych w gnieździe gdzie odbyły się lęgi wydaje się stabilna, podobna do roku poprzedniego, a nawet wyższa niż w poprzednich latach.
Prosimy jednak, aby zwrócić uwagę, że z czasem udało nam się zlokalizować więcej platform i gniazd, co należy brać uwagę analizując dane. Od 2020 roku do liczby gniazd w których odbywały się lęgi doliczyć należy tylko jedno gniazdo, w związku z czym dane od 2020 r. można uznać za w pewnym stopniu porównywalne.
Na tym tle widać, że liczba młodych jest dużo niższa niż w ostatnich latach. Wygląda na to, że mniej lęgów się zakończyło się sukcesem. Jeśli jednak lęg był udany, to liczba młodych w gnieździe zdaje się być stabilna. Należy jednak brać pod uwagę również, że nie jest to duża próba statystyczna, więc wnioski które możemy wyciągnąć mogą być jedynie wskaźnikiem i wymagają porównania z innymi obszarami Polski.
Nasze bociany będą powoli przygotować się do odlotu. Nieubłaganie zbliża się jesienna trudna wędrówka do Afryki i równie ciężki powrót. Niestety badania telemetryczne pokazują, iż w trakcie pierwszej migracji śmiertelność wśród młodych bocianów jest bardzo wysoka – ginie ich aż 75%. Mimo tak ponurych statystyk, trzymamy mocno kciuki za nasze białe bociany, które już osiągnęły wiele, bo przeżyły tak długo w ciężkich warunkach. Wracajcie do nas bezpiecznie!
Fot. K. Kozłowka archiwum MZPK.
MZPK nie zezwala na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.