„JUŻ CZAS NA PRZYWRÓCENIE MOKRADEŁ” – zajęcia w szkołach
To hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mokradeł, które w Polsce obchodzone jest 2 lutego. Jest to kampania mająca na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia i roli terenów podmokłych wśród społeczeństwa.
Mokradła to obszary lądowe stale lub okresowo zalane wodą – bagna, torfowiska, jeziora, rzeki i tereny zalewowe. Retencja wody w torfowiskach to naturalna metoda ochrony przeciwpowodziowej. Mokradła mogą zmagazynować ponad 1/3 rocznych opadów i oddać ją powoli do gleby i atmosfery w czasie suszy. Ze względu na specyficzne właściwości torfu, mokradła oczyszczają wodę z metali ciężkich. Są miejscem magazynowania węgla i podtrzymywania bioróżnorodności.
Jeśli pozbawi się torfowisko wody, uruchomi się proces murszenia i rozkładu, który spowoduje uwolnienie do atmosfery zmagazynowanego w nim przez lata węgla. Dlatego tak istotna jest ochrona terenów podmokłych i troska o ich przywracanie.
Ale niestety tendencja jest odwrotna. Urbanizacja coraz większych obszarów często łączy się z koniecznością osuszania i zasypywania trenów podmokłych. Od roku 1970 ponad 35% mokradeł uległo degradacji.
Z okazji Dnia Mokradeł zachęcamy do pochylenia się nad tym istotnym tematem, do wypraw i wycieczek rodzinnych
w okolice takich terenów, docenienia ich bogactwa fauny i flory.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami umieszczonymi na stronie GDOŚ dotyczącymi Dnia Mokradeł pod linkiem:
oraz obejrzenia filmu o Narwi:
Mazowiecki Park Krajobrazowy chętnie przyjedzie do placówek oświatowych z terenu parku i otuliny na zajęcia dotyczące obszarów wodno-błotnych.
W celu zarezerwowania terminu spotkania prosimy o kontakt telefoniczny (22) 779 26 94 wew. 106 lub e-mail edu@parkiotwock.pl
Zapraszamy!