Jan Nepomucen – Święty „od wody”
Po mroźnej i śnieżnej pierwszej połowie lutego przyszły wiosenne temperatury i roztopy. Naturalnie, skutkuje to podwyższonym poziomem wody w rzekach.
Śnieżna zima jest dla przyrody niezmiernie ważna, ponieważ topniejący śnieg stopniowo zaopatruje w wodę rośliny podczas ich wiosennego wzrostu. Rozlewiska na łąkach to siedlisko do żerowania oraz wyprowadzania lęgów. Ptaki znajdują na zalanych wodą łąkach bezpieczeństwo od drapieżników.
Jednak dla człowieka woda zawsze była nieokiełznanym i groźnym żywiołem. Regulacje rzek, wały przeciwpowodziowe, tamy, zbiorniki retencyjne i inna szara infrastruktura niestety nie należą do sprzymierzeńców przyrody i krajobrazu.
Zanim powstały technologie umożliwiające nam stawianie takich budowli, przed powodzią chronił św. Jan Nepomucen, którego figury napotkamy na mostach oraz w pobliżu rzek.
Johanek z Pomuka, bo tak się nazywał, był czeskim świętym żyjącym w drugiej połowie XIV wieku. Według legendy, u niego spowiadała się Zofia – żona króla czeskiego Wacława. Za odmowę złamania tajemnicy spowiedzi został zrzucony do rzeki Wełtawy, gdzie poniósł śmierć.
Jest patronem mostów i przepraw; według tradycji ludowej chronił pola przed powodzią, gradobiciem jak również suszą.
Poniżej przedstawiamy wizerunku św. Jana Nepomucena z Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i okolic.
{gallery}aktualnosci/chojnowski-park/22-02-2021 nepomuki{/gallery}
Fot. Archiwum MZPK
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.